TBMM Dilekçe Komisyonu’na 1,5 yıl içinde 8 bin 714 adet başvuru

TBMM Dilekçe Komisyonu’na 1,5 yıl içinde 8 bin 714 adet başvuru

Vatandaşların TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvurular son 1,5 yıl içinde 8 bin 714 adet olurken, en çok başvuru İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi.

Dikkat çekici olan ise, Dilekçe Komisyonu’na gelen başvurularda ağırlıklı olarak, “adalet”, “güvenlik”, “özgürlük” konularının başı çekmesi oldu. Sözün özü;  vatandaş, adaleti dilekçelerde aradı!

UMUDUMUZ DİLEKÇELER…

Komisyona gelen dilekçelerin 6 bin 242’si şahsi imzalı olurken, geri kalan dilekçeler ise toplu imzalarla oluşturuldu. Toplu imzalarla birlikte, dilekçe komisyonuna toplam 69 bin 424 bin kişi ulaştı. Dilekçe Komisyonu Başkanlık Divanı, gerçekleştirdiği 23 toplantıda, 7 bin 735 dilekçe hakkında 3 bin 921 karar aldı. 737 dilekçe ise mevzuata uygun olmaması ya da mükerrer olması sebebiyle işlemden kaldırıldı. En dikkat çekici nokta ise başvuruların ağırlıklı olarak, “adalet”, “güvenlik”, “özgürlük”, “hak talepleri” ile “personel işlemleri” hakkında olması oldu.

EN ÇOK BAŞVURUYU 3 BÜYÜK İL YAPTI

* TBMM Dilekçe Komisyonu, 24 Şubat 2019 ile 28 Temmuz 2020 arasındaki faaliyetlerine ilişkin rapor hazırladı. Rapora göre, komisyona söz konusu tarihler arasında 8 bin 714 başvuru yapıldı. Komisyona yapılan başvuruların yüzde 77,94’ü e-dilekçe üzerinden, yüzde 12,72’si posta yoluyla, yüzde 3’ü e-devlet aracılığıyla, yüzde 6,34’ü ise elden yapıldı. Bu dönemde komisyona en çok başvuru yapılan iller İstanbul, Ankara ve İzmir; en az başvuru yapılan iller Bayburt, Iğdır ve Tunceli oldu.

TBMM Dilekçe Komisyonu, 24 Şubat 2019 ile 28 Temmuz 2020 arasındaki faaliyetlerine ilişkin rapor hazırladı.

Rapora göre, komisyona söz konusu tarihler arasında 8 bin 714  başvuru yapıldı. Komisyona kadınlardan gelen dilekçelerin sayısı 2 bin 474 olurken, erkekler 6 bin 164 dilekçe gönderdi. Diğer dilekçeler ise tüzel kişiler adına komisyona yollandı. Şahsi imzalı dilekçe sayısı 6 bin 242 olurken, geri kalan dilekçeler ise toplu imzalarla oluşturuldu. Toplu imzalarla birlikte, dilekçe komisyonuna toplam 69 bin 424 bin kişi ulaştı.

Başvurular en fazla İstanbul, Ankara ve İzmir’den, en az ise Bayburt, Iğdır ve Tunceli’den geldi. Komisyona yurt dışından da 45 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 17’si Almanya’dan gerçekleşti. Almanya dışında Avusturya’dan 6, Hollanda’dan da 5 başvuru gönderildi.

Başvurular ağırlıklı olarak, adalet, güvenlik, özgürlük, hak talepleri ile personel işlemleri hakkında oldu.

Vatandaş en çok bu konularda başvurdu

* adalet

* güvenlik

* özgürlük

* hak talepleri

* personel işlemleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.