TBMM Başkanı Çiçek, Konya'da

TBMM Başkanı Çiçek, Konya'da

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kurban Bayramı nedeniyle Suriye'de olası bir ateşkesin devamlı olmasını temenni ettiğini söyledi

Mevlana Üniversitesi'nin akademik yılı açılışı düzenlenen program ile gerçekleştirildi. Programa Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Vali Vekili Hasan Karakaş, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Mevlana Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Yaşar Gün, mütevelli heyet üyeleri ile çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı. Düzenlenen açılış programının başında, Mevlana Üniversitesi'nde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler Ney çalarak, misafirlere şiirler okudu. Öğrenciler daha sonra istek ve şikayetlerini dile getirdi. Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, üniversitelerini birçok eksikliğinin giderildiğini söyledi. Adam, “Ülkemizde ve bölgemizde olduğu gibi bünyemizde bulunan bazı bölümlerimizin de konteyjanlarını artırdık. Bunun yanında kurulduğumuz günden bu yana öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim verebilmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimize teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak derslerini yapmalarına olanak sağlıyoruz. Bunlar ile birlikte eğitim ve öğretim alanında öğrencilerimizin fazla bir eksiği kalmadı. Bundan sonra onların yapması gereken de şehirlerine, vatanlarına ve milletlerine daha iyi hizmet vermek olacaktır” dedi. Rektör Prof. Dr. Bahattin Adam, üniversitenin yeni binasının da inşaatının sürdüğünü belirtti.

BAŞKAN AKYÜREK, TRAMVAY MÜJDESİ VERDİ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de programın başında konuşan öğrencilerin tramvaydan şikayet etmeleri üzerine, yeni tramvayların nisan ayı içerisinde Kampüs-Alaeddin seferlerine başlayacağını söyledi. Akyürek, Hindistanlı bir öğrencinin de 'Konya'da birçok kültürü gördüm, birçok yemeği yedim ama bir tek Konya düğün pilavını yiyemedim. Onu merak ediyorum' demesi üzerine, üniversite öğrencilerinin hepsini rektörleri eşliğinde Mevlana Kültür Merkezi'nde hem sema töreni izlemeye hem de Konya düğün pilavı yemeye davet etti. Yapılan konuşmaların ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e fahri doktora diploması verilerek, cüppe giydirildi.

ÜNİVERSİTELER TOPLUMDAN YANA OLMALI

Cüppe giydikten sonra konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, üniversitelerden bir takım isteklerinin olduğunu söyledi. Üniversitelerin önemine de dikkat çeken Çiçek, “Hiç şüphesiz devletin kurduğu üniversitelerin yanında hayırsever vatandaşların da kurduğu vakıf üniversiteleri var. Bu kurumlar çocukularımızı eğiten kurumlar. Üniversiteler toplumun en gözde mekanlarıdır. Bu yüzden üniversitelerimiz toplumdan kopuk olmamalıdır. Yetiştirdikleri insanlar hayatın içinde olacak olan insanlar. Toplum başka bir dünyada, üniversite başa bir dünyada yaşıyorsa, bu üniversitelerin topluma katabileceği şeyler sınırlıdır. Geçmişte böyle üniversiteler fazlaca vardı. Çünkü milletle bir olabilmek için milletin kültürü ile bir olmalıdır. Kültürün önemli bir varlık olduğunu, ona hizmet etmenin bir vazife olduğunu bilmesi gerekir. Değilse üniversiteler bu toplumla yüzleşemezler. Geçmişte yaşadığımız çatışmaların hala varlığını sürdürmesinde üniversiteler hak sahibidir. Millet olarak biz üniversitelerden böyle tarihi bir görevi bekliyoruz.

Özellikle darbe dönemlerinde millet iradesine saygısızlığın her türlüsünün yapıldığı dönemlerde üniversiteler bunlara ev sahipliği yapmıştır” ifadelerini kullandı. Çiçek, üniversitelerin özgür düşünceden, insan hak ve özgürlüklerinden yana olması gerektiğini dile getirdi.

TÜRKİYE'YE YENİ ANAYASA ŞART

Yeni anayasa çalışmaları ile de bilgi veren Çiçek, “Bizim yeni anayasa yapmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bundan bir kaç sene evvel toplumsal bir talepti, şimdi bir mecburiyet haline geldi. Dolayısıyla bu dönemin parlamentosunda görev yapan siyasi partilerimiz yeni bir anayasayı milletimize armağan etmek gibi bir sorumlulukla ve onurla karşı karşıyadır. Gereğini yaparsak bu çok onurlu bir iş olacaktır'' dedi. Konuşmaların ardından, Çiçek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye'de çatışan taraflara yaptığı ateşkes çağrısını değerlendiren Çiçek, ''Önümüzdeki günlerde İslam dünyası bir bayram yaşayacak. Biz bayramda kurban keseriz ama bir süreden beri İslam dünyasında Müslüman kanı akıyor. O kadar çok kan aktı ki herkesin aklını başına alması lazım. Bu bayramın en azından bir barış ve huzur içerisinde geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Ateşkes olabilecekse, inşallah bu devamlı olur. Sadece bayrama mahsus olmaz. Devamlı olmasını temenni ederiz. Hiç olmazsa oradaki insanlar da bir nebze olsun nefes alabilsin, sevdiklerine kavuşabilsinler, kaç kişi kaldıysa'' diye konuştu.

Çiçek, ''Yeni anayasa görüşmelerinin tıkandığına ilişkin bir açıklamanız medyada yer aldı, bu konuda neler söyleyeceksiniz'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

''Ben o anlamda bir şey söylemedim. Sadece takvimde geride kaldığımızı söyledim. Bizim yeni anayasa yapmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bundan bir kaç sene evvel toplumsal bir talepti, şimdi bir mecburiyet haline geldi. Dolayısıyla bu dönemin parlamentosunda görev yapan siyasi partilerimiz yeni bir anayasayı milletimize armağan etmek gibi bir sorumlulukla ve onurla karşı karşıyadır. Gereğini yaparsak, bu çok onurlu bir iş olacaktır. Halkımızın beklentilerini karşılamış olacağız. Tabii anayasa yapmak gerçekten zor bir iş. Çalışmalar sürüyor. Biraz daha hızlanmamız gerekiyor. Yavaş gitmesindeki sebeplerden bir tanesi; bu anayasayı yapacak partilerimizin tam da çalışma ortamında kongrelerinin olmasıdır. Her bir kongre, hepsi de aynı yapılmadığı için ister istemez bazı aksamalar oluyor. Biraz da bizim gayret etmemiz gerekiyor. Dün akşam sayın üyelerimiz ve arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık daha yoğun bir çalışma yaparak aradaki farkı kapatmaya çalışacağız. İnşallah hedeflediğimiz istikamette bu çalışmayı sürdüreceğiz. Olumsuz olmak için inşallah bir sebep yok. Ancak daha fazla gayret etme gibi bir sorumluluğumuz var.''
BDP heyetiyle görüşmesinin hatırlatılması üzerine ise Çiçek, şunları kaydetti:

''Meclis'in Başkanıyım, Meclis'te grubu bulunan partiler ya da Meclis dışındaki partiler zaman zaman beni ziyarete gelirler. Düşüncelerini, beklentilerini söylerler. Varsa talepleri, bunları konuşuruz. BDP de TBMM'de bir gruptur. Zaman zaman ziyarete gelir. Gündemdeki konular da bellidir. Terör başta olmak üzere toplumu ilgilendiren ve Meclis'in katkı vermesi gereken konuların konuşulmasından daha tabii bir şey yok. Bu çerçevede yapılan bir toplantıdır''

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.