Tavı Uzmanları Şifa Üniversitesi'nde Buluştu

Tavı Uzmanları Şifa Üniversitesi'nde Buluştu

Kalp aort kapağı değişiminde TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) yöntemini Türkiye’de başarıyla uygulayan merkezlerden olan Şifa Üniversitesi hastaneleri, Avrupa’nın en yüksek TAVI serisine sahip cerrahı Prof.

Kalp aort kapağı değişiminde TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) yöntemini Türkiye’de başarıyla uygulayan merkezlerden olan Şifa Üniversitesi hastaneleri, Avrupa’nın en yüksek TAVI serisine sahip cerrahı Prof. Dr. Hüseyin İnce’yi ağırladı. Bu yöntemle 85 yaşındaki bir hastanın aort kapağını değiştiren İnce, Türkiye’deki meslektaşlarına kendine özgü tekniği de anlatma fırsatı buldu.

Kısaca TAVI denen, açık kalp ameliyatı yapılmadan, kateter yöntemiyle aort kapağı takılması işlemi Türkiye'de giderek yaygınlık kazanıyor. Açık ameliyatın riskli görüldüğü hastalar için tercih edilen bu yöntemi başarıyla uygulayan merkezlerin başında gelen Şifa Üniversitesi hastaneleri, önemli bir konferansa da evsahipliği yaptı. Avrupa’da bugüne kadar yaklaşık 2 bin 800 hastaya TAVI ameliyatı yapan ve bu sayıyla en yüksek seriye sahip olan Prof. Dr. İnce, Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kardiyoloji ve kalp damar cerrahi hekimleriyle biraraya geldi. Halen Berlin Üniversitesi Hastanesi’nde kardiyoloji kliniği şefi olan İnce, TAVI yöntemini uygularken de kendine özgü bir teknik kullanıyor. Komplikasyon riski daha düşük olan bu tekniği doktorlara anlatan İnce, ayrıca 85 yaşındaki bir hastanın aort kapağını bu teknikle değiştirdi. Konferansa katılan doktorların naklen seyrettiği ameliyat büyük ilgi gördü.

4 BİN AORT KAPAĞI DEĞİŞTİRDİ

Konferans ve onun kapsamında yapılan ameliyat hakkında bilgi veren Şifa Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talat Tavlı, İnce’nin destek olmak amacıyla katıldığı TAVI ameliyatları da eklendiğinde ugüne kadar yaklaşık 4 bin işlemlik bir seriye sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tavlı, “Dolayısıyla bu konuda Hüseyin İnce Hocamız, hakikaten son derece hünerli bir hekimdir. Şifa Üniversitesi olarak davetimizi kırmayıp gelmesi bizleri onurlandırdı. Hocamız önce TAVI ile ilgili konferans verdi. Bu konferansa, çevre illerdeki değerli kardiyolog ve kalp damar cerrahi hocalarımız da iştirak etti. Ayrıca bir hastamıza, Hüseyin Hocamız'ın da katılımıyla çok başarılı bir TAVI operasyonu gerçekleştirdik.” dedi. Şifa Üniversitesi hastaneleri olarak TAVI ameliyatları için yoğun şekilde tercih edildiklerini söyleyen Tavlı, “Şunu da memnuniyetle gördük ki bizim uyguladığımız yöntemde çok şükür, şimdiye kadarki serimizde herhangi bir komplikasyona rastlamadık. Bu konferansla Hüseyin İnce Hocamız'ın tekniğini de görme imkanı bulduk. Oldukça faydalı bir konferans oldu.” şeklinde konuştu.

85 YAŞINDA HASTAYA TAVI UYGULANDI

Konferans kapsamında 85 yaşında, cerrahların açık kalp ameliyatını çok riskli gördükleri bir hastanın kalp aort kapağı, Prof. Dr. İnce, Prof. Dr. Tavlı ve Şifa Üniversitesi kardiyoloji ekibinin katıldığı bir ameliyatla TAVI yöntem kullanılarak değiştirildi. Ameliyatı, konferansa katılan kalp damar cerrahları ve kardiyologlar da naklen seyretme fırsatı buldu. Talat Tavlı, hastanın iki günlük takipten sonra sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini söyledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.