Taşınma parası devletten!

Taşınma parası devletten!

Kentsel dönüşümde bir uygulama daha...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, afet riski altındaki alanların dönüşümü kapsamında, vatandaşların yıkımlara direniş göstermemesi için her türlü önlemi alıyor. Riskli evlerinden taşınacak olanlara kira yardımı uygulaması başlatan bakanlık, şimdi de taşınma desteği başlatıyor. Bakanlık, riskli alanda kiracı olanlara bir defaya mahsus olmak üzere bin TL taşıma ve nakliye parası verecek.

450 KİŞİYE TAŞINMA DESTEĞİ
Kira yardımının ilk uygulaması, Bakanlar Kurulu tarafından riskli bölge ilan edilen İstanbul Esenler’de başlatılmıştı. Bölgede, bin 500 kişiye 500 lira kira yardımı yapıldı. Taşınma desteği de yine Esenler’de başlatıldı. Kira yardımı, sadece konut sahiplerine ödenirken, 450 kiracıya da bin lira nakliye parası yardımı yapılacak. Kira yardımı 12 ay boyunca, nakliye ödemesi ise bir defaya mahsus olarak verilecek. Taşınma desteği almak isteyen vatandaşların bakanlığa başvurması gerekiyor. Başvuru sırasında riskli yapı raporunun da olması gerekecek. Bakanlık, başvuruları inceleyerek nakliye parası ödenip ödenmeyeceğine karar verecek. Nakliye parası ödemesi, ev ve dükkân sahiplerine yapılmayacak. Bu ödeme, kiracılara, sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere ve işyeri işletenlere yapılacak. Tapusuz gecekondularda oturanlar da taşınma desteği alabilecek.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıkanlara verilecek kredi desteği için bankalarla görüşmeleri de hızlandırdı. Şimdiye kadar 15 banka ve finans kurumu ile görüşme yapılırken, kasım ayının ortasında bu bankalarla protokoller imzalanacak. Görüşme yapılan bankalar arasında; Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, İş Bankası, Denizbank, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Anadolu Bank yer aldı. Bu protokolle, güçlendirme kredisi kullanacak vatandaşlar 50 bin, konut ve işyerini yeniden yapmak isteyen vatandaşlar 100 bin lira kredi çekebilecek. güçlendirme ve konut yapım kredisinin Yüzde 4’ü, işyeri yapım kredisinin de yüzde 3’ü devlet tarafından karşılanacak. Vatandaşın 100 bin liralık kredi çekmesi halinde 25 bin liralık faiz desteği sağlanacak. Bakanlık, yaptığı görüşmelerle en düşük faiz oranı teklif eden bankaları tercih edecek ve dosya masrafı alınmayacak. Kentsel Dönüşüm kapsamında çürük binaları yıkmaya başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli evinden taşınacak kiracının nakliye masrafını da ödeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.