'Tasarruf faturasını vatandaşa kestiler'

'Tasarruf faturasını vatandaşa kestiler'

'İtibardan tasarruf edilmez' düsturuyla hareket eden bir ekonomi anlayışının sonuca ulaşamayacağını söyleyen HYAP Genel Başkanı Özkan Öztürk, “Bunlar asıl tasarrufu işçiye, memura ve emekliye yaptıracaklar. Diğerleri işin sadece makyajı” dedi.

Kamuda tasarruf paketinin ayrıntıları belli oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek alınan tedbirleri madde madde açıkladı. Buna göre araç ve bina alımlarının durdurulmasından personel servislerine kadar birçok sınırlama uygulanacak. Açıklanan tasarruf tedbirleri, toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından eleştirilirken, uygulamada ciddi eksikliklerin olacağı konusunda da görüşler bildirildi.

İDARİ YAPTIRIM VE PARA CEZASI GELİYOR

Tasarruf tedbirlerine göre kamuda deprem riski olanlar hariç yeni bina alımı ve yapımı 3 yıl süreyle durdurulacak. Kamuda istihdama sınırlama getirilecek. 3 yıl boyunca emekli olanlar kadar istihdam sağlanacak. Kamuda yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirilecek. Yapılacak düzenlemeyle yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilecek. Sınırı aşan kısımlar bütçeye gelir olarak kaydedilecek. Mobilya, tefrişat ve ofis donanımı gibi demirbaş alımları 3 yıl süreyle durdurulacak. Kamu kurumlarının ajanda, takvim, plaket ve eşantiyon türü hediyeler vermesi yasaklanacak. Tasarruf tedbirlerine istisnasız tüm kamu idareleri ve personeli uymak zorunda olacak.
Tedbirlere uyum ilgili bakanlık tarafından denetlenecek. Tasarruf genelgesinde aykırılık tespit edilirse idari yaptırım ve para cezası uygulanacak.

4-3-ozkan-ozturk-1-960x640.jpg

İÇİ BOŞ SÖYLEMDEN İBARET KALACAK

Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Genel Başkanı Özkan Öztürk, tasarruf tedbirleriyle ilgili Merhaba Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Öztürk, Hazine ve Maliye Bakanı tarafından 'Kamuda Tasarruf ve Verimliliğin Artırılmasına' dair tedbirler adı altında bir dizi tedbirler açıklandığını söyledi. Tedbirlerin sözde olduğunu dile getiren Öztürk, “Alınan sözde tedbirler, nihai amaca ulaşamayacağımızın göstergesi oldu” dedi. Faturanın yine gariban halka kesildiğinin altını çizen
Her Yerde Adalet Platformu Genel Başkanı Özkan Öztürk, “Söylemler ameller ile desteklenmediği, ekonomiye bakışımızı değiştirmediğimiz, muhakeme ve tefekkür etmediğimiz, idrak edemediğimiz müddetçe bu tedbir paketleri de içi boş bir dizi söylemden ibaret kalacak” şeklinde konuştu.

KİMSE KUSURA BAKMASIN: BÖYLE TASARRUF OLMAZ!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e bazı tavsiyelerde bulunan Özkan Öztürk, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakan Bey, gerçek manada kamuda tasarruf tedbiri icra edecekse
yap, işlet, devret modeline derhal son vermelidir. Geçiş garantili köprülere, hasta garantili hastanelere, uçuş garantili hava limanlarına yaptığımız ödemeleri belli süreliğine dondurmalıyız.
Bir dizi tedbir mahiyetinde alınan bu tedbirler kamuda tasarruf tedbiri değildir. Kimse kusura bakmasın. Kamuda tasarruf böyle olmaz. Sayın bakan gerçek manada tedbirden, tasarruftan bahsediyor ise ülkedeki tüm ihaleleri kapan o malum şirketlere yapılacak ödemeleri ve bu şirketlerle yapılan ve devam eden sözleşmeleri askıya almalıdır.”

BUNLAR İŞİN MAKYAJ KISMINDALAR!

Tasarruf politikalarında hükümeti uluslararası standartları uygulamaya davet eden HYAP Genel Başkanı Özkan Öztürk, açıklanan tedbirlerin içerik noktasında hiçbir yeterliliğe sahip olmadığını, halkı tatmin etmediğini ve 'sözde' tedbirlerden oluştuğunu vurguladı. 'İtibardan tasarruf edilmez' düsturuyla hareket eden bir ekonomi anlayışının sonuca ulaşamayacağını söyleyen Öztürk, ayrıca şunları kaydetti: “2015 yılında kamudaki araç fazlalığına dair eleştirilere karşı “bunlar bizim için çerez parası”diyen Ekonomi Bakanının o dönemde söylemiş olduğu sözlerin üzerine bugün farklı açıklamayı yapmış olması da ayrıca üzerinde düşünmemiz gereken bir husus. Sayın Bakanın kendisi de bu tarz eylem planlarının ekonomideki ateşi söndüremeyeceğini çok iyi biliyor.
Ekonomiyi düzeltmenin çözümü samimiyetten geçiyor. Bakış açımızı değiştirmekten geçiyor.
Ekonomideki soruların çözümü adil ve hakça paylaşımın öncülendiği bir ekonomi modelinden geçiyor. Çözüm, üretim ekonomisidir. Ekonominin çözümü hukuk devletini ve şeffaf yönetim anlayışını yeniden inşa etmekten geçiyor. Asıl tasarrufu işçiye, memura ve emekliye yaptıracaklar. Bu paketle de tepkiyi yumuşatmaya çalışıyorlar. 'Kamuda tasarruf' dedikleri, kamu harcamalarını ve hizmetlerini kısmak, kamuya yeni çalışan almamak, yeni kadro açmamak, memura ve emekliye zam vermemektir. Diğerleri işin makyajıdır.”

EMRE ÖZGÜL

Kaynak:Emre Özgül

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum