Tarihi Belkıs Köprüsü'nde Restorasyon Başladı

Tarihi Belkıs Köprüsü'nde Restorasyon Başladı

Anadolu Selçuklu döneminde ikinci defa ayağa kaldırılan tarihi Roma(Belkıs) Köprüsü'nün hasar gören üç ayağında restorasyon çalışması başladı.

Anadolu Selçuklu döneminde ikinci defa ayağa kaldırılan tarihi Roma(Belkıs) Köprüsü'nün hasar gören üç ayağında restorasyon çalışması başladı.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan 7 ayaklı Belkıs Köprüsü'nün üç ayağının yıpranmaya bağlı hasar gördüğü için koruma altına alındığı bildirildi. Roma döneminde deprem ve aşırı su geçişine bağlı yıkılan köprünün Antalya'dan Konya'ya, Konya'dan İç Anadolu Bölgesi'ne geçişte tarihi öneme sahip olan köprüyü Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1219-1236 yılları arası yeniden yaptırdığı belirtildi.

Günümüzde Serik ve Manavgat ilçelerini birbirine bağlayan köprü, yılın 12 ayı turistler tarafından en fazla ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor.

Restorasyon ve yenileme çalışması kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen köprünün restorasyonunu, İşsan İnşaat Ticaret ve Sanayi Limidet Şirketi üstlendi. Köprünün ihale bedelinin 964 bin lira olduğu ve bir yıl içinde bitirilerek teslim edileceği ifade edildi. İşsan İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Şantiye Şefi Bülent Adede, 7 ayaklı köprünün 3 ayağında yıpranma olduğunu ve 3 ayağı Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde restore edeceklerini söyledi. Tarihi köprü restorasyonu ve onarımında tecrübeli olduğunu anlatan Adede, Sırplar tarafından yıkılan tarihi Mostar Köprüsü'nü de aslına uygun bir şekilde yeniden firmalarının ayağa kaldırdığını kaydetti. Adede, tarihi köprünün restorasyonu ile ilgili şu bilgileri verdi: "8 asırlık köprülün 7 ayağından yıpranan 3 ayağını aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Ayağa kaldırma ve restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Köprü restorasyonları ve onarımında tecrübeli bir firmayız. Bosna'daki tarihi Mostar Köprüsü'nü aslına uygun bir şekilde yaptık. Geçmiş dönemlerde Antalya'yı İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayan ve üzerinde Sultan Alaaddin Keykubat'ın üzerinde geçtiği tarihi köprünün restorasyonunu yapmanın sevinci içindeyiz. 8 asırdır yıpranan tarihi köprünün ayaklarını güçlendiriyoruz."

230 metre uzunluğundaki tarihi köprüyü kültür ve tarih turizmi kapsamında geçen yıl 180 bin turistin ziyaret ettiği belirtildi. Bölgede, Belkıs Köprüsü yanı sıra Beşkonak Köprülü Kanyon'da Roma döneminde kalma Anadolu Selçuklu Devleti tarafından onarılan Oluk Köprü(Köprülü Kanyon) ve Ali Baba(Gündoğmuş Güneycik köyü) köprüleri bulunuyor.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.