Süt üreticisi fiyattan şikayetçi

Süt üreticisi fiyattan şikayetçi

Sarayönü Süt Üreticileri Birliği Genel Sekreteri İbrahim Ocak, süt fiyatlarının son aylarda yüzde 20 civarında düşmesiyle birlikte üreticilerin kar edemez duruma geldiğini belirtti.

Ocak yaptığı açıklamada, son dönemlerde üreticilerin ciddi fedakarlıklarla üretim yaptığını, ancak artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.
Süt fiyatlarının 2-3 aylık dönemde yüzde 20 civarında düştüğünü hatırlatan Ocak, ''Bu düşüş sonucunda üreticiler kar edemez duruma geldi. Süte her yıl bu dönemlerde zam yapılırdı. Ancak bu dönemde sütleri toplayan firmalar krizi bahane ederek süt fiyatlarını geriye çektiler'' dedi.
Ocak, fiyatların düşmesinde en büyük etkenin, bölgede birlikler yerine şahısların süt toplamasının, üreticilerin birlikte hareket edememesinin ve yoğun süt tozu ithalatının olduğuna dikkati çeken Ocak, şunları kaydetti:
''Süt üreticileri bir çatı altında birlikte hareket edemedikleri için, sütü alan firmalarla pazarlık yapma şansımız azalıyor. Bu nedenle her bölgede farklı fiyatlarla sütler toplanıyor. Firmalar hangi fiyatla almak istiyorlarsa kendileri belirliyor. Ayrıca süt ve ürünlerini üreten fabrikalar çeşitli yollarla yoğun olarak ithal edilen süt tozunu kullanıyor. Sektörü olumsuz etkileyen süt tozu ithalatının her ne şekilde olursa olsun durdurulması gerekiyor. Süt üreticileri artık kar edemez duruma geldi. Gün geçtikçe hayvan sayısında da azalma oluyor. Her ne kadar yem fiyatlarında kısmi bir indirim olsa da bu, üretici için yeterli değil.''
Süt tüketiminin artırılması için çeşitli kampanyalara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Ocak, okullarda süt dağıtım kampanyaları ile tüketimin artırılmasının ve küçük yaşta süt içme alışkanlığı kazandırılmasının sektör açısından önemli olduğunu belirtti.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.