Süt tüketiminde dünyada son sıradayız

Süt tüketiminde dünyada son sıradayız

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, Dünya Süt Günü nedeniyle Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında süt tüketiminin istenilen seviyede olmadığını söyle

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, ‘Dünya Süt Günü’ nedeniyle Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında süt tüketiminin istenilen seviyede olmadığını söyledi. Sütün her yaşta ve her zaman tüketilmesi gereken temel bir besin maddesi olduğunu ifade eden Yıldız, “Sağlıklı bir yaşam için en önemli gıda maddelerinin başında yer alan sütün tüketimi konusunda anne ve baba çocuklarını sürekli teşvik etmelidir. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için yurt içi süt talebini canlandırmak, her yaş grubundaki bireye süt içme alışkanlığını kazandırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri ve faydaları konusunda bilinç kazandırmak lazım” dedi.

Sütün özellikle kemik gelişimi için hayati bir önem taşıdığının da altını çizen Yıldız, “Bu kadar önemli olmasına rağmen ülkemizde süt yeterince tüketilmemektedir. Sütün litre fiyatı ucuz olmasına rağmen ve faydaları herkes tarafından bilinmesine rağmen süt tüketimi konusunda ne yazık ki dünyada son sıralarda yer alıyoruz. Süt tüketimimiz gelişmiş ülkelerin 4–5 kat daha aşağısındadır. Bunun sebebi sadece çocukların içeceği bir ürün olarak görmemiz ve küçük yaşlarda süt içme alışkanlığı kazanmamamızdır. Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığa gereken önemin verilmesi zorunlu ve milli bir görevdir” diye konuştu.

 

ALİ SAİT ÖGE

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.