Sürücü kurslarında devrim!

Sürücü kurslarında devrim!

Sürücü Kursları Yönetmeliği'nde gidilen değişiklik, ehliyet almak isteyen vatandaşların kafasında soru işaretlerine neden oldu.

Sürücü Kursları Yönetmeliği'nde gidilen değişiklik, ehliyet almak isteyen vatandaşların kafasında soru işaretlerine neden oldu. Adaylar ehliyet almanın zorlaştığını düşünürken, uzmanlar yeni yönetmeliğin bir devrim niteliğinde olduğunu ve en çok sürücü adaylarının faydasına olacağını söylüyor.

Sürücü Kursları Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Sürücü kurslarının ders saatleri ve içeriği ile direksiyon sınavlarındaki değişiklikleri kapsayan yeni yönetmelikte, ehliyet alan kişinin trafiğe çıkabilecek tecrübeyi kazanmasını sağlamaya yönelik maddeler var. Yeni yönetmelikle ilgili görüştüğümüz Sürücü Kursları Federasyonu Sosyal İşler Başkanı ve Zirve Sürücü Kursu kurucusu Tevfik Dündar, bu yönetmelikle köklü bir değişim gerçekleştiğini ve bunun 25 yıldan sonra Sürücü Kursları Yönetmeliği'nde yapılan bir devrim olduğunu söyledi. Yeni yönetmeliğin 29 Mayıs 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla uygulanmaya başlandığını aktaran Dündar, bu yönetmeliği gayet olumlu bulduklarını dile getirdi.

SÜRÜŞ EĞİTİMİNDE AVRUPAYI YAKALADIK

Yapılan değişikliklerin kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını belirten Dündar, sürücü adaylarının yeni yönetmelikten korkmaması gerektiğini ifade etti. Dündar, yapılan değişikliklerle pratik eğitiminin artırıldığına dikkat çekerek, “Daha önce direksiyon sınavının süresi 10 dakika idi. Şimdi ise bu süre en az 30 dakikaya çıkarıldı. Bu 30 dakikalık süre içerisinde adayların 25 metre zigzag çizmeden gidebilmesi, rampada aracı geriye kaçırmadan ilerletebilmesi ve yol kenarında duran iki aracın arasına park edebilmesi gibi kriterler de dikkate alınacak. Bunlar gerçekten çok önemli maddeler. Eskiden ehliyet aldığı halde trafiğe çıkamayan kişiler vardı. Artık ehliyet alan herkes trafiğe çıkabilecek. Bu yönetmelikle, sürüş eğitimi ve sınavında Avrupa'yla aynı seviyeye geldiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

TEORİ AZALIYOR PRATİK ARTIYOR

Yapılan değişiklikle sınıfta görülen ders saatinin azaltıldığına değinen Tevfik Dündar, “65 saat olan sınıf dersleri 30 saate indirildi. Öğrenciye verilen gereksiz bilgiler traşlanarak, kaliteli bir eğitim verilmeye çalışılıyor. Mesela eski yönetmelikte motor dersi 18 saatti. Bu derste öğrenciye sanki tamirci olacakmış gibi, hiç işine yaramayacak teferruatlar öğretiliyordu. Şimdi ise motor dersi 6 saate indirildi ve sürücüye trafikte yarar sağlayacak bilgiler veriliyor” ifadelerini kullandı. Sınıf derslerine Trafik Psikolojisi dersinin de eklendiğini söyleyen Dündar, bu ders ile birlikte saygılı, hoşgörülü ve empati yapabilen sürücüler yetiştirileceğini vurguladı. Direksiyon sınavında olduğu gibi yazılı sınavda da değişikliğe gidildiğine değinen Dündar, “Eski yönetmelikle trafik, motor ve ilk yardım olmak üzere 3 sınav yapılarak, bunların her birinden en düşük 70 puan alan kişiler başarılı sayılıyordu. Şimdiyse 60 sorudan tek sınav yapılarak, 44 doğru yapan kişiler başarılı sayılıyor” dedi. Dündar, yapılan düzenlemeyle birlikte herhangi bir sınıf ehliyete sahip kişilerin, farklı bir ehliyet almak istemesi durumunda, yazılı sınava gerek kalmadan yalnızca direksiyon sınavıyla ehliyet alabileceğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapılan değişiklik öncesi kendileriyle de istişare ettiğini aktaran Dündar ayrıca, sürücü kurslarının eğitim araçlarına 10 yaş sınırı getirildiğini dile getirdi. Yeni yönetmelikten sonra maliye ve emniyet harçlarının sabit kalmasına karşın, kurs kayıt ücretlerinin artmasının nedeninin yakıt masrafı olduğunu söyleyen Tevfik Dündar, “Kurs fiyatlarının artmasının nedeni, sürücü adaylarına uzun süre sürüş eğitimi verilecek olmasıdır. Önceden 3-4 saat sürüş eğitimi alan adaylar, şimdi 12-15 saat alacaklar. Haliyle bu da ücretlerin artmasına neden oluyor. Son düzenlemeden sonra; 350 TL olan B sınıfı ehliyet 700 TL, 250 TL olan A2 sınıfı ehliyet 400 TL ve 600 TL olan E sınıfı ehliyet 950 TL oldu” ifadelerini kullandı.

SÜRÜCÜ KURSLARINA GEREKEN ÖNEMİ VERİN

Yeni yönetmeliğe göre ehliyet alan kişilerin 1 yıl stajyer sayılacağı bilgisini veren Dündar, MEB'e seslenerek, “Biz yeni yönetmelikten memnunuz. Ancak bakanlığımızdan bazı isteklerimiz var. Biz, ilkokul ve liselerde trafik derslerine müzik ve resim dersi öğretmenlerinin değil, trafik öğretmenlerinin girmesini istiyoruz. Yine bu derslerde resim, müzik, beden eğitimi değil, trafik dersinin işlenmesini istiyoruz. Ayrıca bakanlığımızdan ehliyet kurslarını diğer kurslardan ayırmasını talep ediyoruz. Çünkü ehliyet kursları, diğer kurslar gibi yalnızca bireyi değil, bütün toplumu ilgilendirir. Bu açıdan diğer kurslardan ayrılmalıdır. Trafik kazalarında vefat eden kişi sayısı, terör nedeniyle hayatını kaybedenlerin 3 katından bile fazla. Lütfen sürücü kurslarına gereken önemi veriniz” dedi. Dündar, yeni yönetmelikle birlikte, hoşgörülü, seviyeli, birbirleriyle anlaşabilen sürücülerin yetişeceğini ve kazaların minimuma ineceğini söylelerek sözlerini noktaladı.

MUHAMMET EMİN ÇİFÇİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.