'Suriyeli Göçmenlere Yardımda Kimse Yok Mu'nun Katkısı Büyük'

'Suriyeli Göçmenlere Yardımda Kimse Yok Mu'nun Katkısı Büyük'

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Suriyeli göçmenler konusunda Kimse Yok Mu'nun büyük katkıları ve yardımlarını gördüklerini belirterek, "Bu tür dernekler olduğu sürece ülkemize gelen kardeşlerimiz ve mağdurlarla ilgili endişeye kapılmıyor.

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Suriyeli göçmenler konusunda Kimse Yok Mu'nun büyük katkıları ve yardımlarını gördüklerini belirterek, "Bu tür dernekler olduğu sürece ülkemize gelen kardeşlerimiz ve mağdurlarla ilgili endişeye kapılmıyoruz. Biliyoruz ki Kimse Yok Mu Derneği var." dedi.

Kimse Yok Mu Derneği Samsun Şubesi, çeşitli nedenlerle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan ve şehre yerleşen başta Afganistan olmak üzere Suriye, Irak ve İran'dan gelen aileleri Doğupark'taki iftarda bir araya getirdi. İftar programına TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bünyesinde Türkiye'de Mülteciler, Sığınmacılar ve Yasadışı Göçmenlerinin Sorunlarının İncelenmesi amacıyla Kurulan Alt Komisyonun Başkanlığı'nı yapan AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Kimse Yok Mu Onursal Başkanı ve AK Parti 23. dönem Samsun Milletvekili Birnur Şahinoğlu, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı İhsan Kurnaz, Kimse Yok Mu Samsun Şube Başkanı Mustafa Baş, dernek ve parti yöneticileri, gönüllüler ve sığınmacı aileler katıldı. Milletvekili Demir, programa katılan ailelerle tanışıp, sohbet etti.

YAŞANANLARA SEYİRCİ KALAMAYIZ
İftar sonrası konuşma yapan Milletvekili Demir, Türkiye'nin büyük ve güçlü bir ülke olduğunu söyledi. Son 10 yıldır İslam dünyasındaki kardeşlerine yardım eli uzatan bir Türkiye'nin olduğunun altını çizen Demir, "Özellikle İslam dünyasında bugün çok büyük acı, sıkıntı var. Akan kan ve gözyaşının şahidiyiz. 10 yıl öncesine kadar bütün bu olaylara seyirci kalan bir Türkiye vardı. Hamdolsun 10 yıldan beri insani yardım konusunda bu ülkelere ve insanlara karşı görevini yerine getirmeye çalışan bir Türkiye var" dedi.

MİSAFİR DEĞİL EV SAHİBİSİNİZ
Konuşmasında Türkiye'nin Suriye, Afganistan gibi ülkelere yardım götürmesini eleştirenlere de seslenen Demir, "Osmanlı'nın yıkılışında terk etmek zorunda kaldığımız Medine'nin Muhafızı Fahreddin Paşa, Kabil ilk Türk büyükelçişi oldu. Fahreddin Paşa'nın oradaki Müslümanlardan para topladığını, Türkiye'nin de bu parayla silah alarak Kurtuluş Savaşı'nı kazandığını biliyoruz. Afganistan'ın ve o bölgedekilerin yardımıyla bugün bağımsız bir ülkeyiz. Onun için her zaman burası kendi ülkeniz, kendi şehriniz gibi kalabilirsiniz. Misafir olarak değil, ev sahibi olarak kalabilirsiniz. Zaman zaman toplantılar yapıp, dertlerinizi sıkıntılarınızı dinleyip yardımcı olmaya çalışacağız." dedi.

DEMİR'DEN KİMSE YOK MU'YA TEŞEKKÜR

TBMM'deki görevi gereği zaman zaman Suriye'den gelen sığınmacıların yaşadığı çadırlara gidip ziyaretlerde bulunduğunu söyleyen Milletvekili Demir, "Orada Kimse Yok Mu'nun büyük katkıları ve yardımlarını görüyoruz. Gerek o bölgelerde, gerek Türkiye'nin muhtelif yerlerinde Kimse Yok Mu ve buna benzer kuruluşlar bütün gayretleriyle bu insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. Bu gibi dernekler dünyanın 150 ülkesinde faaliyet gösteriyor. Bundan dolayı katkı sağlayan, gönüllü olan herkese özellikle teşekkür ediyorum. Bu tür dernekler olduğu sürece ülkemize gelen kardeşlerimiz ve mağdurlarla ilgili endişeye kapılmıyoruz. Biliyoruz ki Kimse Yok Mu Derneği var. İnşallah farklı dernekleri de bu yardım halkasına ilave edeceğiz." diye konuştu.

SIĞINMACILARA TAM DESTEK

AK Parti 23'üncü dönem milletvekili, Kimse Yok Mu Onursal Başkanı Birnur Şahinoğlu da, iftara katılan herkese teşekkür ederek, "Ben Kimse yok Mu'nun bir gönüllüsüyüm. Burada olmaktan dolayı çok memnunum. İftarımıza ve Samsun'a hoş geldiniz. Ülkelerinizden ayrı Samsun'da hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsunuz. Kimse Yok Mu olarak sizlere elimizden geldiği kadar destek oluyor ve sizleri kendi ülkenizde gibi yaşamınızı sağlamak için mücadele vermekteyiz. İnşallah hayırseverlerin desteğiyle daha çok kişiye yardımlarımızı ulaştıracağız." dedi.
Konuşmaların ardından dua edildi. Kimse Yok Mu gönüllüleri, çocuklara pamuk şeker dağıttı.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.