Sultan Fatih gibi idealist olmalıyız

Sultan Fatih gibi idealist olmalıyız

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu İstanbulun Fethinin 558. yıl dönümü dolayısı ile yazılı bir açıklama yaptı

Ecdadın tarih boyunca çok sayıda destan yazdığını belirten Kalyoncu, “Bunların içerisinde belki de en önemlilerinden birisi 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Fethidir. Bu fetih sayesinde Anadolu’nun kapıları Türk Milletine sonuna kadar açılmıştır. Bir çağ kapanırken bir başka çağın açılmasına sebep olmuş bu destanımız ile Bizans İmparatorluğu’na son verilmiş, Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuştur” dedi.

Yüzyıllar boyunca Türklerin büyük savaşlar yaptığını, zaferler kazandığını ve ülkeler fethettiğini dile getiren Kalyoncu, “Bu arada İstanbul'un fethi bütün bu zaferlerin ve fetihlerin en parlak sayfalarından birini teşkil etmiştir. Atalarımızın İstanbul’u fethetmesi insanlığın önüne yeni ufuklar açmıştır. İstanbul, Türkler tarafından alındıktan sonra, yurt bir toprak bütünlüğü haline gelmiştir. Türkler belli bir coğrafya merkezine yerleşmişler ve daha da güçlenmişlerdir. Yüksek bir idealin, azimli ve sistemli çalışmanın ürünü olan bu zafer ile büyük padişah Fatih Sultan Mehmet'in genç yaşında, yenilikleri yakından izleyen ve gelişmelere açık olan güçlü bir kişiliğinin olduğunu görmekteyiz. Sultan Fatih 21 yaşında tekniği, azmi, inancı ve en önemlisi mukaddes ordusu ile Peygamber Efendimizin (s.a.v.) İstanbul muhakkak feth olunacak, onu fetheden asker ne güzel asker' methine mazhar olmuştur. Böyle müstesna tarihi bir günü milletçe her yıl yaşamak, hem bir vecibe, hem de tarihi ve milletiyle övünen bir nesil yetiştirmek bakımından büyük önem taşımaktadır. Her türlü dış tehlikeye karşı gözü açık, vatanını, milletini seven, örf ve ananelerine bağlı, ecdadına yakışır bir nesil olmak ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için Sultan Fatih gibi idealist, şanlı ordusu gibi azimli ve inançlı olmak zorundayız” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.