Sulama Kooperatifi’nin projesine destek

Sulama Kooperatifi’nin projesine destek

Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Bölge Birliği, Yerel Hareket Hibe Programı kapsamında Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliğinin Kurumsal Güçlendirme Projesine ABden destek aldı.

Projenin koordinatörlüğü görevini üstlenen Nihal Kök, projenin kapsamıyla ilgili olarak bilgi verdi. Kök, “Projemizin sözleşme makamı; Merkezi Finans İhale Birimidir. Toplam süresi 3 ay olup toplam uygun maliyeti 9836.65 eurodur. Projemizde ortağımız Konya Çevre Koruma ve Araştırma Derneği (KONÇED)’dir. Projemizin amacına ulaşabilmesi için program kapsamında en temel faaliyet olarak belirlenen konferansımız Dündar Otel’de 24 Şubat 2009 Salı günü saat: 10.00’da başlayacaktır. Konferansımızın birinci oturumu projemizin ve faaliyetlerinin anlatılacağı açılış konuşmaları ile başlayacaktır. Yereldeki üye sulama kooperatiflerinin kendi aralarındaki iletişiminin güçlendirilmesi, sorunlarının ortaya konularak çözüm yolları aranması bu oturumda gerçekleşecektir. İkinci oturumda yerel uzmanlarında katılımıyla üye sulama kooperatiflerinin bölgemizdeki su kaynaklarının en az ve su talebinin en yoğun olduğu Konya ilinin doğal kaynaklarının sürdürülebilirliklerinin kullanımı konusunda acil önlemlerin alınması, su kıtlığı ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olan ilimizin rezervlerinin sonsuz ve sınırsız olmadığı; bu bağlamda tarafından hazırlanan kuraklık eylem planlarının ve kooperatif projesindeki kuraklık eylem planlarının, su kaynaklarının bilinçsiz ve yanlış kullanıldığı sulama sistemlerinin rehabilite edilemediği, mevcut yasaların yetersiz ve uygulanmadığı bu nedenle sulama sistemi rehabilite projelerinin hayata geçirilmesi konularında bilgiler verilecektir” dedi.

Su kaynakları giderek azalan Konya Bölgesi’nde toplantının daha da önem kazandığına dikkati çeken Nihal Kök, “Üyelerimizin bilgilendirilmesi için bu çalışma önemli bir adım olacaktır. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları bu etkinlik aracılığıyla diyaloglarını da artırma imkanı bulacaktır” diye konuştu. Proje’nin idari koordinatörlüğünü Şaban Güven, İdari Sekreterliğini ise Fahrettin Pekçak yapıyor. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.