Sulama Havuzları Tehlike Saçıyor

Sulama Havuzları Tehlike Saçıyor

Malatya’da tarım arazilerini sulamak amacıyla tarlalar içine yapılan havuzlar çocuklar için tehlike saçıyor.

Malatya’da tarım arazilerini sulamak amacıyla tarlalar içine yapılan havuzlar çocuklar için tehlike saçıyor. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi yetkilileri, son 5 yılda boğulma sonucu hastaneye başvuran 9 çocuktan 6’sının sulama havuzlarında boğulduklarını belirtiyor.

    İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, son 5 yılda Turgut Özal Tıp Merkezi’ne 5 yaş altı toplam 9 boğulma vakasının geldiğini ve bunlardan 6’sının tarım sulama havuzlarında yaşandığını belirtti. Malatya’nın bir tarım şehri olduğunu belirten Yakıncı, özellikle yaz aylarında vatandaşların tarla ve bahçelerde çalıştığını söyledi. Ailelerin bahçede çalıştığı sırada çocukların sulama havuzları çevresinde oynayabildiğini anlatan Yakıncı, hiçbir güvenlik tedbiri bulunmayan havuzların tehlike oluşturduğunu vurguladı.
Son 1 ayda 3 çocuğun havuzda boğulma nedeniyle merkeze getirildiğini bildiren Yakıncı, bu çocuklardan ikisinin hayatını kaybettiğini birinin ise ölüm riskiyle yaşam mücadelesi verdiğini aktardı.

    Boğulma vakalarında ilk 5 dakikanın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yakıncı, bu süreçte ağızdan ağza solunum desteği ile kalp masajı yapılması gerektiğinin altını çizdi. Boğulma vakalarında erken müdahale süresinin hayat kurtaracak öneme sahip olduğunu vurgulayan Yakıncı, ilk müdahale sonrası en kısa sürede hastanın hastaneye ulaştırılması gerektiğini ifade etti.
    
    Sulama havuzlarının çevresinin tente ile yükseltilmesi ya da havuzların üzerine ağ konulmasının bu gibi kazalara önlem olabileceğini ifade eden Yakıncı, “Çocukları devam ailelerin kontrol altında tutması güç olabilir. 5 yaşın altındaki çocukların akıllarının tam gelişmediği için nasıl davranmaları konusunda yeteri kadar düşünemiyorlar. Zaten bizim içinde 5 yaş altı eh tehlikeli yaş grubudur.” dedi.

    KÜÇÜK AZRA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

    Malatya’da sulama havuzuna düşen 1 yaşındaki Azra Sayın, Turgut Özal Tıp Merkezi çocuk yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veriyor. Hekimhan ilçesinde yaşayan Sayın ailesinin 1 yaşındaki ferdi Azra Sayın, evlerinin önünde oynarken gözden kayboldu. Yaklaşık 20 dakika sonra ailesi tarafından havuz hareketsiz halde bulunan çocuk, önce Hekimhan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Turgut Özal Tıp Merkezi’ne sevk edilen çocuk yaşam destek ünitesine bağlı olarak hayatını sürdürüyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.