SÜ üç alanda dünyada ilk 500'de

SÜ üç alanda dünyada ilk 500'de

Selçuk Üniversitesi, Hollanda Leiden Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Merkezi tarafından hazırlanan 2014 yılı üniversiteler sıralamasında üç alanda ilk 500'e girmeyi başardı.

Selçuk Üniversitesi, yaptığı yazılı açıklamada,  dünyada en iyi 750 üniversitenin sıralandığı Leiden Üniversiteler Sıralamasına Selçuk Üniversitesinin ilk kez girme başarısı gösterdiği belirtildi.

SÜ'nün Yer ve Çevre Bilimleri alanında 393, Tıp Bilimleri alanında 395, Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında ise 494. sıralarda yer alarak üç önemli bilimsel alanda dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma başarısı gösterdiği vurgulanan açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2014 yılı sıralamasına göre Selçuk Üniversitesi 'toplam yayın sayısı' kriterine göre dünyada 628, 'son 5 yıla ait en çok atıf alan yüzde 10'luk dilime giren yayın oranı' kriterine göre ise 654. sırada. Selçuk Üniversitesi Türk üniversiteleri arasındaki sıralamada ise genel değerlendirmede 8. sırada yer aldı. "Tıp Bilimleri ve Yaşam Bilimleri alanında 6, Matematik, Bilgisayar, Bilim ve Mühendislik alanında 7,  Doğa Bilimleri ile Yer ve Çevre Bilimleri alanında 10. sırada yer aldı" ifadeleri kullanıldı.

  Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise Leiden Üniversitesi'nin üniversiteleri, sadece bilimsel yayınların etki ve işbirliği göstergelerine göre değerlendirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Araştırma temelde üniversitelerin yayın kalitesini ölçmektedir. Bu nedenle elde edilen başarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi'nin dünyada ilk 500 üniversite arasında yer alma vizyonuna erişmek üzere belirlenmiş stratejik amaçlarından biri olan bilimsel araştırma kalitesini yükseltmedeki istikrarlı çabanın sonuç verdiği görülüyor. Bu konudaki desteklerimiz artarak devam edecek. Bu süreçte emeği geçen tüm akademisyenlere ve araştırmacılara en içten teşekkürlerimi sunuyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.