SÜ İslami İlimler Fakültesinde  mezuniyet heyecanı

SÜ İslami İlimler Fakültesinde mezuniyet heyecanı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İslami İlimler Fakültesi 2022-2023 mezunlarını verdi. Mezuniyet heyecanı Sultan Alparslan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle yaşandı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda ilahi dinletisi de misafirlerle buluşturuldu. Derece ile mezun olan öğrencilere plaket takdimi yapılan programa, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İslami İlimler Fakültesi hocaları, öğrenciler ve aileler katıldı. Fakülteden bu yıl 150 öğrencinin mezun olduğu da kaydedildi. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "İslami İlimler Fakülteleri, ülkemizde din eğitimini ve din hizmetlerini yürütecek kadroları yetiştirmekte, aynı zamanda araştırma faaliyetleri yürütmekte, toplumda doğru din anlayışının oluşmasında önemli katkılar sunmaktadır. Bu açıdan İslami İlimler Fakültemiz, milletimizin dini ve kültürel hayatının şekillenmesinde, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesinde ve toplumun kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. " dedi.

whatsapp-image-2023-06-17-at-12-35-10-8.jpeg

MEZUNİYET TÖRENLERİ HASAT MEVSİMİ GİBİDİR

Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nden mezun olmanın bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "Selçuk üniversitesi marka bir üniversitemizdir. Bu sebeple SÜ İslami İlimler fakültesinden mezun olmak bir ayrıcalıktır. Bugün mezun ettiğimiz siz öğrencilerimiz meslek hayatınızda bu farklılığı daha iyi anlayacaksınız. Şu anda İslami İlimler Fakültemiz uluslararası bir hüviyet kazanma yolunda adım adım ilerlemektedir. Fakültemizde; Kosova, İran, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Suriye, Afganistan, Çin Tayvan, Kamerun, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Batı Trakya ve Irak’tan misafir öğrencilerimiz eğitim görmektedir. Bugün itibariyle birisi Azerbaycanlı bir diğeri de Suriyeli olmak üzere toplam 150 öğrencimizi mezun ediyoruz. Ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olsun.

ozellekle-ricamdir.jpeg

Sizlerin bu mezuniyet törenindeki yeriniz ve katkınız çocuklarınız kadar değerlidir. Mezun olan öğrencilerimizin bu aşamaya gelmelerine katkı sunan siz değerli anne ve babalara ayrı ayrı şükranlarımı sunmak istiyorum. Sizlerden dört yıl önce emanet olarak aldığımız değerli evlatlarınızı öğretim elemanlarımızla birlikte; inanç ve davranış bütünlüğüne sahip, özgüveni yüksek, ne istediğini bilen, yeterli düzeyde dini bilgiye sahip olan, ülkesini ve insanlarını seven bireyler olarak yetiştirmenin büyük mutluluk ve heyecanını duyuyoruz. İnşallah sizlerin güvenine layık olmuşuzdur. Cenab-ı Hak sizlere evlatlarınızın sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice güzel mürüvvetlerini gösterisin" diye konuştu

whatsapp-image-2023-06-17-at-12-35-10-5.jpeg

İLAHİYAT MESLEĞİ KUTSAL BİR MESLEKTİR

Üniversiteden mezun olan öğrencileri tavsiyelerde bulunan İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, "İlahiyat mesleği, kutsal bir meslektir. Sizler, peygamberlerin varislerisiniz. İslami İlimler Fakültesi diplomasını almanız, sorumluluğunuzu bir kat daha artırmıştır. Sizler doğru dini/islami bilgiyi insanımıza ulaştıracaksınız. Sizlerin hizmet alanı, sadece 850 bin kilometre kare vatan toprağı değil, küresel ölçekte bütün bir yeryüzüdür. İlk emri “Oku” olan bir dinin mensupları olarak, ilim ve irfan meşalesini doğru bir şekilde tüm insanlığa ulaştırmak gibi bir sorumluluğumuz vardır. Ülkemizin umudu ve güvencesi sizlersiniz. Sizlerden, insanımızın beklentisi büyüktür. Sizler “öndersiniz”, her alanda içinde yaşadığınız toplumlara önderlik ve örneklik yapacaksınız. Doğrudan doğruya Kur’an’dan ve Hz. Peygamberin sünnetinden alıp ilhamı, asrın idrakine; mihraptan, kürsüden, minberden, televizyon ekranlarından, gazete köşelerinden, ilmi ve akademik dergilerden, sosyal medya mecralarından söyleteceksiniz, İslam’ı. Metodunuz: “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın, müjdeleyin nefret ettirmeyin” Nebevi kavli olacaktır. Sizler, bütün faaliyetlerinizde “biz ayırmaya değil, birleştirmeye geldik” diyen Hz. Mevlana’nın birleştirici gönül dilini kullanacaksınız.. Hayatınızın temel felsefesi; adalet, dürüstlük, yardımlaşma, dayanışma, merhamet ve şefkat dini olan İslam’ı söz ve eylem planında yaşayarak örnek oluşturmak olmalıdır. Mezuniyetinizi tekrar tebrik ediyor, bundan sonraki hayatınızda hepinize sağlıklı, mutlu, hayırlı ve başarılarla dolu bir ömür diliyorum. Yolunuz ve Bahtınız açık olsun. ifadelerini kullandı.

SAİT ÇELİK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.