Spor Vadisi Projesi'nin Uygulandığı Alana 90 Bin Fidan Dikiliyor

Spor Vadisi Projesi'nin Uygulandığı Alana 90 Bin Fidan Dikiliyor

Yozgat Valiliği ve belediyesi tarafından oraklaşa hazırlanan Spor Vadisi Projesi'nin uygulandığı alana 90 bin fidan dikiliyor.

Yozgat Valiliği ve belediyesi tarafından oraklaşa hazırlanan Spor Vadisi Projesi'nin uygulandığı alana 90 bin fidan dikiliyor.

    Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ve Belediye Başkanı Yusuf Başer, Spor Vadisi'nde başlayan ağaçlandırma çalışmalarını yerinde inceleyerek ağaç dikimi hakkında gazetecilere bilgi verdi. Vali Abdulkadir Yazıcı, Spor Vadisi Projesi'nin valilik ve belediye tarafından müşterek yapılan bir proje olduğunu belirterek, projenin 3 etaptan oluştuğunu söyledi.

    Projenin birinci etabını açık spor alanları, ikinci etabını gölet ve etrafı, üçüncü etabını ise dağ ve derelerin oluşturduğunu kaydeden Vali Yazıcı, "Şuan içerisinde bulunduğumuz yer üçüncü etabın uygulandığı alan. Burada yapılan çalışma daha sonra yapacağımız spor vadisinin bölümlerinin istifade edeceği alanlardır. Buraya dekoratif ve yetişmiş, boylu olmak üzere 16 bin fidan dikiyoruz geri kalan bölümünde de 75 bin adet çeşitli türlerde fidan olmak üzere toplam 90 bin civarında fidan dikmiş olacağız. Bu alanda yaklaşık bin 700 dönüm ağaçlandırılacak." dedi.

    "AĞAÇLAR KURUMAMASI İÇİN DAMLAMA SİSTEMİ İLE SULANACAK"

    Dikilen ağaçların kurumaması ve hızlı büyümesi için 200 ton kapasiteli su deposu ile damlama sistemi sulama yapılacağını ifade eden Vali Yazıcı, "Valilik ve belediye olarak buraya 200 ton kapasiteli bir su deposu yapıyoruz. Bu depodan fidanlar damlama sistemle sulanarak daha hızlı büyümeleri sağlanacak. Buraya insanlarımızın gezip yürüyeceği bir bölüm oluşturacağız. Bunun dışında bu alanda küçük bir kayak ünitesi olacak, dağ kızağı ünitesi olacak, insanların piknik yapabilecekleri çok güzel yerlerimiz olacak. İkinci etabın içerisinde kalan göletin kenarında küçük bir lokomotif treni yolcu taşıyacak, göletin içinde kayıklar yer alacak. Biz bu projeyi hazırlarken gerek Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin sistemi, gerek Dikmen Vadisi, gerekse Işık Gölü gibi yerler gezilip görülerek her birinden belli üniteleri burada yapacağız. Bu proje en geç bir buçuk, 2 sene içerisinde tamamlanacak." diye konuştu.

    Spor Vadisi Projesi'nin finans sıkıntısının bulunmadığını kaydeden Vali Yazıcı, "Bu gibi faaliyetlerde önemli olan bir cesarettir, sağlıklı bir projedir, atacağınız adımlardan emin olmaktır. Biz daha projeye başlamadan 8 milyon paramız vardı. Şuan bir finans sıkıntımız yok, ilerleyen tarihlerde de olacağını düşünmüyoruz. Projeye hem Meclis Başkanımız hem Başbakan Yardımcımız son derece sıcak bir yaklaşımla olmasını arzu ediyorlar. Bizim şuan finans sıkıntısı değil, zaman sıkıntımız var kışa giriyoruz. Kar yağıncaya kadar boş durmayıp buranın ağaçlandırmasını yapacağız. Burada hiçbir şeyi tesadüf değildir, biz de hiçbir şeyi tesadüfe terk etmeyeceğiz." dedi.

    Yozgat halkına belli bir süre içerisinde çok muhteşem bir Spor Vadisi hediye edileceğini kaydeden Vali Yazıcı, " Proje kapsamında önümüzdeki Çarşamba Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ve Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’ın katılımı ile hem yüzme havuzunun hem de bin 200 kişilik öğrenci yurdumuzun temeli atılacaktır." şeklinde konuştu.

    Belediye Başkanı Yusuf Başer de Yozgat’a hızlı tren, havaalanı yapılarak ulaşım imkanlarını artacağını ifade etti. Başer, "Ankara ile Yozgat arası hızlı tren ile 50 dakikaya düşecek. Bu tip projelerin yapılması hem Yozgat’ımıza ilçelerimizden ve çevre illerden gelecek insanların ağırlanması ve vakit geçirmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu projeye büyük önem veren ve katkı sağlayan Valimiz Abdulkadir Yazıcı Bey’e teşekkür ediyorum." diye konuştu.

    Açıklamaların ardından Vali Yazıcı ve Belediye Başkanı Başer, Spor Vadisi’ne birlikte fidan dikti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.