Spor Tesisi Güneşten Enerji Üretti, Elektrik Faturasını Düşürdü

Spor Tesisi Güneşten Enerji Üretti, Elektrik Faturasını Düşürdü

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şahin Başol Spor Kompleksi’nde güneş enerjisinden elektrik üretilmeye başlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şahin Başol Spor Kompleksi’nde güneş enerjisinden elektrik üretilmeye başlandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üretilen elektrik enerjisinin tesis bünyesinde kullanıldığını ve böylelikle maliyetlerin düştüğünü belirtti. Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin tüm tesislerinde benzer uygulamaları hayata geçireceklerini söyledi.

        İlk olarak BUSKİ’nin Acemler'deki atölyelerinde deneme amaçlı uygulaması yapılan güneşten elektrik enerjisi elde etme sistemi, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı en kapsamlı spor kompleksi olan Şahin Başol Tesisleri’ne de kuruldu. Bünyesinde standartlara uygun futbol sahası, 2 halı saha, spor salonu, yüzme havuzu, tenis kortu, fitness salonu ve açık hava spor alanlarının bulunduğu Şahin Başol Spor Kompleksi, aynı zamanda kendi enerjisi üretme özelliğiyle de öne çıktı. Tesislerin kafeterya bölümünün çatısına konulan güneş kolektörleri ile saatte 10 kilovat elektrik enerjisi üretilmeye başladı. Tesisin kullanıldığı elektrik enerjisinin henüz 3’te birlik kısmı güneşten karşılanırken, güneş kolektörü sayısının artırılarak, daha fazla enerji elde edilmesi amaçlanıyor.

        Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şahin Başol Spor Tesisleri’nde uygulamaya başlayan örnek çalışmayı yerinde inceledi. Beraberindeki BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ve Genel Müdür Yardımcısı Talat Özen’den sistemin çalışma şekli hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, önemli bir çevre projesinin hayata geçirildiğini söyledi.

        Sadece bu dönem 100’ün üzerinde spor tesisini Bursa’ya kazandırdıklarını ve bu tesislerde ısıtma, soğutma, aydınlanma gibi enerji maliyetlerinin önem taşıdığını ifade eden Altepe, "Kente kazandırdığımız tesislerin sürdürülebilirliğini sağlamak için işletme maliyetlerinin mümkün olduğunca düşürmemiz gerekiyor. Özellikle enerji maliyetlerinin en aza indirilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldik. Şahin Başol Spor Kompleksi’nde başlattığımız uygulama ile güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladık. Burada üretilen elektrik, tesisin ihtiyaçlarının karşılanmasına kullanılıyor. Tüm tesislerimizde güneşten elektrik elde ederek, tesislerin sürdürülebilir olmasını amaçlıyoruz." diye konuştu. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.