İbrahim Karabacak

İbrahim Karabacak

Spor sahalarımızda bir sağlık memurundan daha fazlası: Önder Yıldırım

Amatör futbol sahalarımızda herkes onu sağlıkçı Önder olarak tanır. Ama o sağlık memuru mesleğini yapmadan önce amatör bir futbolcudur. Hem de öyle böyle değil oynadığı orta saha mevkiinde tekniği ve çalımları ile söylenenlere göre rakip defans oyuncularını 2 ve 3 nolu sahalarda çamlara gönderdiği rivayet edilir.

Önder Yıldırım 1966 yılında Konya’da doğdu. Futbolculuk yaşamı Yolspor genç takımında başladı. Daha sonra Başhüyükspor ve Sağlıkspor’da yıllarca başarıyla mücadele etti. Sağlıkspor’da kısa bir süre antrenörlükte yaptı ve 1986 yılında girdiği Sağlık Müdürlüğünde ki memuriyet hayatını futbolculuğu ile beraber yürüttü. Evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

Yıldırım; Sağlıkspor’da futbolu bıraktıktan sonra masör ve sağlık görevlisi olarak yıllarca sahalardan kopamadı. 2010 yılında geçici görevle Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne geçiş yaparak futbol sahalarının yanı sıra salon müsabakalarında da sağlık görevlisi olarak ilk günkü aşkla hizmetini devam ettirdi.

Amatör futbol maçlarında görev yapan sağlık memuru arkadaşlarımıza kıyasla onu farklı kılan özellikler saymakla bitmez. En başta amatör futbolcu olarak yıllarca sahalarda ter döktüğünden, sahadaki futbolcu sakatlandığında derhal müdahalesini yapar, tüm futbolcuları isimleri ile tanır ve öyle hitap eder. Saha içinde ya da dışında sağlık görevlisi lazım olduğunda görevliler, yöneticiler, antrenörler, futbolcular hatta seyirciler bile sağlıkçı diye hitap etmezler, yaşı küçükler Önder ağabey, akranları ve yaşı büyükler ise Önder diye seslenerek saygılarını ve sevgilerini gösterirler.

Konya amatöründe merkez ve ilçeler olmak üzere tanımadığı eski-yeni yönetici ve antrenör yoktur. Önder kardeşimiz çoğu kulübün tarihini bilir, geçmişte kim nerde futbol oynadı, yöneticilik ve antrenörlük yaptı, şuan ne yapıyorlar, sağlıkları ya da vefatları olmak üzere her şey ezberindedir.

Bazı amatör spor kulüp yöneticileri ve antrenörleri kendisine çok takılırlar, elinin sıkılığını dile getirerek kızdırırlar ama başarılı olmazlar. Fakat Önder onlara asla kızmaz, sadece gülerek “Öcü” demesi herkesin hoşuna gider, güldürür. Ayrıca hatırlıdır; Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Remzi Ay’ı bir başka sever, sayar ve saygı duyar.

Amatör futbol aşkının yanı sıra sıkı bir Konyaspor sevdalısı olan Önder Yıldırım’ı daha uzun yıllar spor müsabakalarında görmek dileğiyle, sağlık ve mutluluklar dileriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum