Spk'dan Halka Açık Ortaklıklarla İlgili Yeni Düzenleme

Spk'dan Halka Açık Ortaklıklarla İlgili Yeni Düzenleme

Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan düzenlemelere uyum sağlanması, sermaye piyasalarında yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla hazırlanan tebliğ taslağını görüş...

Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nda yer alan düzenlemelere uyum sağlanması, sermaye piyasalarında yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla hazırlanan tebliğ taslağını görüş ve öneriye açtı. Görüş ve önerilerin 12.09.2014 tarihine kadar [email protected] e-posta adresine ya da SPK'ya yazılı olarak gönderebilecek tebliğ taslağı ile getirilen yeni düzenlemeler özet olarak şöyle:

a) Halka açık ortaklıkların yapacakları sermaye artırımlarında ortaya çıkan nakit sermaye koyma borcunun, ortaklığa nakit dışındaki varlık devrinden kaynaklanan borçlara mahsup suretiyle yerine getirilebilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlar ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

b) Halka açık ortaklık açısından nakit dışı varlık devralınması işleminin yeniden yapılandırma faaliyetinin bir parçası olması gerektiği hüküm altına alınmış, ayrıca işlem sırasında uyulması gereken farklı sayısal kriterler belirlenmiştir.

c) Payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların paylarının ilk defa borsada işlem görmeye başladığı tarihten itibaren iki yıllık süre geçmeden bu tür işlemleri yapamayacakları, ayrıca bu şekilde gerçekleştirilmesi planlanan sermaye artırımlarının üç yıllık hesap dönemi içerisinde bir defa gerçekleştirilebileceği düzenlenmiştir.

d) Bu şekilde gerçekleştirilecek sermaye artırımları nedeniyle ihraç edilecek payların sermaye artırımının tescilinden itibaren iki yıl boyunca borsada satılamayacağı düzenlenmiştir.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.