Sözleşmeli sağlıkçılar kadrolu oluyor

Sözleşmeli sağlıkçılar kadrolu oluyor

Sağlık-Sen Konya Şubesi 4/B ve 4924 sözleşmeli personelin kadroya geçirilecek olmasıyla ilgili sendika binasında toplantı düzenlendi

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Himmet Bayar, sendika olarak 400 bini aşan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının her türlü sorununun takipçisi ve sözcüsü olduklarını ifade ederek, bu anlamda sağlık alanında çalışan 80 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi noktasında da yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Toplu sözleşme hakkında olduğu gibi sendikal mücadelede de sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi taleplerinin mutlu sona ulaştığını dile getiren Himmet Bayar, “Bu müjdeli haber dün itibari ile resmi gazete yayınlanarak hayata geçmiştir. Artık 85 bin sözleşmeli sağlık çalışanı şartsız ve koşulsuz, bir dilekçe ile kadrolu memur hüviyetine sahip olacaktır. Çalışanlarımız tüm haklardan artık yararlanacaktır. Sosyal bir yara haline gelen parçalanmış aile tabloları artık sona erdirilmiştir. Kanun hükmünde kararname çerçevesinde 30 gün içinde 657 sayılı kanunun 4/A maddesine tabii memur kadrosuna geçiş başvurusu yapılabilecektir. Bu anlamda dilekçe örneği sendikamız tarafından dağıtılmaya başlanmıştır. Düzenlemeye göre askerlik, doğum, ücretiz izin veya seçimler nedeniyle görevinden ayrılanlar için başvuru süresi işe dönüş tarihinden itibaren başlayacaktır. Aile hekimleri görevinden ayrılmadan kadrolu olacaktır. Sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet süreleri kazanılmış hak, aylık derece ve kademelerinin tespitinde dikkate alınacaktır” dedi.

Sağlık-Sen’in 16 yaşında olduğunu ve bugüne kadar çalışanları için yüzlerce kazanım elde ettiklerinin altını çizen Bayar, 2010 yılında da üye sayısının rekor düzeye ulaştığını anlattı. Bayar, “Sağlık çalışanlarının beklentilerini ve sorunlarını en doğru şekilde tespit ettik. 2011 yılında da sendikal vizyonumuza ve mücadele azmimize yakışan bir büyüme ortaya koyduk. 32 bin 500 üye artışı ile üye sayımız 135 bini aşmıştır. 16. yaşımızı kutladığımız bugün sağlık ve sosyal hizmet kolundaki 16 sendikadan en büyü konumundayız. Üyemizden aldığımız güçle yolumuza devam etmekteyiz” dedi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.