Somali'ye Giden Gönüllü Sağlıkçılar Aydın'a Döndü

Somali'ye Giden Gönüllü Sağlıkçılar Aydın'a Döndü

Somali’de 20 gün kalarak gönüllü sağlık hizmeti veren Aydın Sağlık Derneği (AYSADER) üyesi yedi kişi yurda döndü.

Somali’de 20 gün kalarak gönüllü sağlık hizmeti veren Aydın Sağlık Derneği (AYSADER) üyesi yedi kişi yurda döndü. Fedakâr sağlık çalışanlarına teşekkür plaketi verildi. Bu amaçla düzenlenen toplantıda konuşan Aydın Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Afrika’ya bir şey almadan giden tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bununla gurur duyulması gerektiğini söyledi. Çatmadım, “Türkiye’den ilk sağlık ekibi gittiğinde kimse hastaneye gelmiyor. Afrikalı, beyaza güvenmiyor. Sonra izah edilince tedavi olmaya geliyorlar. Afrika’da gönüllü olarak görev yapan sağlık çalışanlarını kutluyorum. Bu büyük bir fedakârlık örneği.” dedi.

Ege Uluslararası Sağlık Federasyonu (ESAFED) üyesi olan AYSADER öncülüğünde Somali'ye giden sağlık çalışanları da izlenimlerini aktardı. Somali’yi ve Türk sağlık çalışanlarının yaptıklarını anlatan Dr. Ergün Temiz, bu ülkenin daha çok gönüllüye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yeni bir hastanenin kurulmasına yardım ettiklerini, hastaları tedavi ettiklerini ve ameliyatlar yaptıklarını belirten Dr. Temiz, Somalili asistanlara da eğitim verdiklerini ifade etti.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü salonundaki toplantıda daha sonra Vali Yardımcısı Çatmadım, gönüllü doktorlara, AYSADER Başkanı Halil Yürekli ise Afrika’daki katarakt ameliyatları için maddi katkıda bulunan hayırseverlere teşekkür plaketi verdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.