Soma Faciasında 5 Kişi Tutuklama İstemiyle Mahkemeye Sevk Edildi

Soma Faciasında 5 Kişi Tutuklama İstemiyle Mahkemeye Sevk Edildi

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili gözaltına alınan Soma Holding İşletme Müdürü Akın Çelik, Güvenlik Uzmanları Selçuk Demirci, Yalçın Erdoğan, Türkiye Kömür İşletmeleri...

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili gözaltına alınan Soma Holding İşletme Müdürü Akın Çelik, Güvenlik Uzmanları Selçuk Demirci, Yalçın Erdoğan, Türkiye Kömür İşletmeleri Müessese Müdür Yardımcısı Ali Ulu ve işletme müdürünün altında çalışan mühendis Ertan Ersoy'un savcılık ifadelerinin tamamlanmasının ardından tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi.

Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiyle de adliyede görüştüğünü ifade eden Özel, emniyetteki gözaltı sayısının ise 13 olduğu bilgisini verdi. Özel, Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın ise gözaltında olup olmadığını bilmediğini açıkladı. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Ali Ulu dışındaki 4 kişinin avukatı olmadığını ifade eden Özel, "Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu gereğince avukat görevlendirilmiş. Soma'daki avukatlar bunun etik olmayacağını belirttiği için avukat görevlendirilmesi Akhisar'dan yapılmış. Bunun ne manaya geldiğini avukatlar da bilmiyorlar. Ben de anlayamadım. İşletme Müdürü Akın Çelik'e bunu sorduğunu işletmenin avukat görevlendirmediğini, kendi avukatının da İstanbul'da olduğunu, trafikten gelemediğini, Soma'dan da avukat bulma yoluna gitmediğini söyledi.

Normal şartlarda böylesi güçlü bir müessesinin avukat görevlendirmemesi, kendisine avukat tutamayacak durumda olanların 5 yıl ve daha fazla ceza gerektiren suçlarda devlet tarafından avukat sağlanması uygulamasına gidilmesi gerçekten enteresan bir durum. Bunu kişilerin kendilerine sorduğumda açıkçası cevap vermekten kaçındalar." dedi.

Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın nerede olduğunu bilmediğini belirten Özel, emniyet müdürlüğünde 13 gözaltı olduğunu, birazdan onlarında adliyeye sevk edileceklerini, Gürkan'ın onların arasında olmadığını belirtti. Özel, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 5 kişiyle bizzat görüştüğünü, hakim önünde ifade vermeyi beklediklerini dile getirdi.

İşletme Müdürü Akın Çelik'le görüşmesi sırasında kendisine, 'Dünya madencilik tarihinde görülmemiş bir kazayla karşılaştıklarını ve kendilerinin kusuru olmadığını, kusurunu ispatlarlarsa ceza verilebileceğini' söylediğini belirten Özel, kamuoyundaki iddiaların tamamını sorduğunu, iddiayı dile getirenlere kızarak cevaplar verdiğini, kimseyi suçlamadığını, şirketin dışındaki bütün kamuoyunu suçladığını belirtti. Özel, Çelik'in moralinin bozuk olduğunu gözlemlediğini de anlattı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.