Soküm İl Tespit Kurulu Toplandı

Soküm İl Tespit Kurulu Toplandı

Somut Olmayan Kültürel Mirası (SOKÜM) İl Tespit Kurulu Toplantısı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Somut Olmayan Kültürel Mirası (SOKÜM) İl Tespit Kurulu Toplantısı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Somut olmayan Kültürel Miras Ulusal envanteri için yaşayan insan hazineleri Ulusal Envanteri çalışmaları kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce oluşturulan kurul bir araya gelerek fikir teatisinde bulunuldu.

Toplantıda, Somut Olmayan Kültürel Miras unsurlarının tespitiyle ilgili il dahilindeki yerel günler, (Cigor, Yumurta Bayramı, Şıhrıl Bayf, Melede Ateşi, Nevruz) yetişkin oyunları (Levliye, Titta, Isfır Safirok), düğün adetleri, asker uğurlama, ölüm adetleri, Ramazan adetleri, dini bayram adetleri, şeyh ve alimlerin hayat hikayeleri ve kerametleri, Cas harcı ve yapılışı, el sanatları (Şal-Şepik, tiftik battaniyesi, bakır işlemeciliği), yerel şarkı, türküler,halkoyunları, Arapça ve Kütrçe'deki masallar, atasözleri, deyimler, dengbejler ve şiirler olmak üzere ana başlık olarak belirlenen unsurlardan komisyon üyelerince genel bir durum değerlendirilmesi yapıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengizhan Başaran, kurulda yaptığı konuşmasında, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce Somut Olmayan Kültürel Miras envanter çalışmalarına ve özellikle yaşayan insan hazineleri derlemelerine oldukça önem vermekteyiz. Müdürlüğümüzce oluşturacağımız komisyon yaşayan insan hazinelerinin bilgilerini kayıt altına alacağız. Unutulmaya yüz tutmuş kültür mirasımızın kayıt altına alınması çerçevesinde başlattığımız bu verimli çalışmada desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve şahıslara şahsım ve kurumum adına teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

UNESCO tarafından 17 Ekim 2003 tarihinde Paris’te düzenlenen 32. Genel Konferansında Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kabul edilmiş, 27 Mart 2006 tarihinde Türkiye de bu sürece dahil olmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu alanda icracı birim olarak çalışmalarını sürdürmekte. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.