Sodes’in Seyyahları Gaziantep Ve Şanlıurfa'yı Gezdi

Sodes’in Seyyahları Gaziantep Ve Şanlıurfa'yı Gezdi

Sosyal Destek Programı(SODES) projesi kapsamında Aksaray Eğitimciler Derneği’nin hafta sonu kurslarına katılan öğrenciler, düzenlenen Şanlıurfa gezisi ile unutulmaz anları paylaştı. Balıklı Göl başta olmak üzere birçok yere uğrayan...

Sosyal Destek Programı(SODES) projesi kapsamında Aksaray Eğitimciler Derneği’nin hafta sonu kurslarına katılan öğrenciler, düzenlenen Şanlıurfa gezisi ile unutulmaz anları paylaştı. Balıklı Göl başta olmak üzere birçok yere uğrayan küçük seyyahlar, eğitim yılının stresini birlikte atmanın keyfini yaşadı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı tarafından kabul edilen SODES projesi, Aksaray Eğitimciler Derneği’nin düzenlediği gezi ve pikniklerle sona eriyor. Yaklaşık dokuz aydır devam eden özverili çalışmalarını eğlenceli bir gezi ile sona erdirmek isteyen dernek, 41 öğrenci ve 5 öğretmen ile Gaziantep ve Şanlıurfa gezisi düzenledi. İki günlük seyahatte Milli Mücadele’nin düşmana pes etmeyerek Gazi ve Şanlı ünvanlarını kazanan şehirlerini gezen küçük gezginler, TEOG Sınavı’nın da stresini üzerlerinden atma imkanı buldu.

HAYVANAT BAHÇESİNDEN AYRILMAK İSTEMEDİLER

Önce Gaziantep’e giden ve şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezen ekip en çok hayvanat bahçesinde vakit geçirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde bulunan ve daha önce birçoğunu yalnızca televizyonlardan gördükleri hayvanları yakından inceleme fırsatı bulan çocuklar, hayvanlarla çok sayıda resim çektirdi. Öğretmenlerinin ‘haydi artık gidiyoruz’ uyarılarını duymak istemeyen öğrenciler burada daha fazla vakit geçirmek için ısrar ettiler.

BALIKLARA YEM ATTILAR, MANCINIKLARA ÇIKTILAR

Aksaraylı çocuklar daha sonra Peygamberler Şehri diye tarif edilen Şanlıurfa’ya geçen kafile, başta Hz. İbrahim (as) ve Hz. Eyüp (as) Peygamberler olmak üzere çok sayıda Allah (c.c.) elçisini misafir eden şehri gezdi. Şanlıurfa’da Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe attığı yer olduğuna inanılan Balıklı Göl’e hayran kalan SODES ekibi odundan dönüştüğüne inanılan balıklara bol bol yem atmanın keyfini yaşadı. Urfalı küçük çocuklardan ateşe atılma hikayesini dinleyen öğrenci ve öğretmenler, vaktin büyük bölümünü burada geçirdi. Daha sonra mancınıkların bulunduğu tepeye çıkan gezi ekibi şehrin kuşbakışı manzarasını doya doya izlediler. Şehir manzaralı hatıra resimleri çekinen seyyahlar öğretmenlerine bol bol sorular yöneltti. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu ve Nemrut’tan korunduğu mağarayı inceleyen SODES ekibi burası ile ilgili kıssaları dikkatle dinledi.

KOÇ: SODES’LE DEZAVANTAJLAR AVANTAJA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Koordinatörlüğünü Zafer Kılınç’ın yapmış olduğu proje gezisi ile ilgili olarak Aksaray Eğitimciler Derneği kurs sorumlusu Ramazan Koç etkinliğin verimli ve eğlenceli geçtiğini ifade etti. ‘Proje başladığından beri sürekli birlikte olduğumuz öğrencilerimizle böyle bir geziyi paylaşmanın mutluluğunu yaşadık. Dersaneye gidemeyen ve SODES eleme sınavını başarıyla geçen dezavantajlı çocuklarımızla yakından ilgilenerek durumu avantaja dönüştürdüğümüzü söylemeliyiz. Kararlı, sabırlı ve etkin çalışmalarının meyvelerini toplamasını bilen çocuklarımız için ne yapsak azdır. Ancak biz de elimizden geldiğince eğlenceli aktivitelerle onların yorucu bir yılı en iyi şekilde bitirebilmeleri için çaba gösterdik. TEOG Sınavı sonrasında bize güzel haberler ulaştıran öğrencilerimiz için art arda stres atma etapları oluşturduk. Bunlara tamamlayıcı etkinlikte diyebiliriz. Bunun birincisi geziydi. İkincisi ise piknik olacak. İnşallah resmi sonuçlar açıklandığı zaman iki günlük gezimizde bize hiçbir zorluk çıkarmayan öğrencilerimizle tekrar bir araya gelerek kazanılması muhtemel liselerin heyecanını yaşayacağız. Bu vesile ile tatillerinden feragat ederek bu uzun kurs maratonunda fedakar çalışmalarda bulunan tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor Aksaray’da TEOG’a giren tüm öğrenci kardeşlerimize de başarılar diliyorum" diyen Koç, SODES projesinin amacına ulaştığını belirtti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.