Şivlilik sevinci unutulmadı

Şivlilik sevinci unutulmadı

Her yıl Regaip Kandilinde yapılan fener alayı ve şivlilik geleneği bu yıl da unutulmadı. Fener alayı ile eğlenen çocuklar, gündüz de ellerindeki poşetlerle kapı kapı dolaşarak şivlilik topladı

Her yıl Regaip Kandili’nde yapılan fener alayı ve şivlilik geleneği bu yıl da unutulmadı. Fener alayı ile eğlenen çocuklar, gündüz de ellerindeki poşetlerle kapı kapı dolaşarak şivlilik topladı.

 

Her yıl üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili’nin yaklaşması nedeniyle çocuklara şeker, çikolata ve çerez dağıtılması geleneği olan Şivlilik kültürü bu yıl da tüm heyecanıyla devam etti. Akşam kutlanan fener alayı ise yine heyecanlı geçti. Çocuklar ellerinde rengarek fenerlerle gecenin karanlığında güzel bir görüntü oluştururken, yaktıkları ateşin etrafında ise çeşitli oyunlar oynayarak fener alayının tadını çıkardılar. Bazı bölgelerde yakılan lastikler ise gecenin ruhuna uygun düşmedi.
Fener Alayı yapılan gecenin sabahında bu kez minikleri şivlilik toplama heyecanı sardı. Sabahın erken saatlerinden itibaren ellerinde poşetlerle kapı kapı şivlilik toplayan çocuklar, kendileri için hazırlanan çeşitli hediyelerle sevindi. Mahalle sakinleri ise birçok ilde adı dahi bilinmeyen şivlilik geleneğini Konya’da yaşatıyor olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, burada esas olanın çocukları sevindirmek olduğunu kaydetti.

Önceki akşam yapılan fener alayı ve sabah saatlerinde miniklerin yaptığı şivlilik ziyaretlerinin ardından akşam da Regaip Kandili için tüm İslam aleminde olduğu gibi Konya’da da yüz binlerce insan ibadet etmek için camilere akın etti. Üç ayların günahların affı, Allah’a yaklaşmak ve mağfiret için önemli bir fırsat olduğu belirtilerek, böyle mübarek günlerin bol tövbe ve istiğfarla en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

AKYÜREK, ÇOCUKLARA ŞİVLİLİK DAĞITTI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, üç ayların gelişini müjdeleyen Regaip Kandili nedeniyle çocuklara şivlilik dağıttı. Büyükşehir Belediyesi önünde, çocuklarla sohbet eden ve onlara şivlilik veren Başkan Akyürek, şivliliğin Konya’da yaşatılan güzel bir gelenek olduğunu söyledi. Çocukların bu güzel günde hediyeler almasının bereket ve mutluluk getirdiğini dile getiren Başkan Akyürek, “Güzel geleneklerimizi korumalı, komşuluk ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Çocuklarımıza sevgi, merhamet ve şefkatle yaklaşmayı unutmamalıyız. Böyle önemli zamanlarda ihtiyaç sahiplerini hatırlamalı, yardımlaşmayı, sevgiyi, saygıyı, kardeşliği daha da artırmalıyız” dedi. Başkan Akyürek, Regaip Kandili’nin de barışa, sevgiye ve kardeşliğe vesile olmasını diledi. Başkan Akyürek’in elinden gofret, kek, meyve suyu ve futbol toplarını alan çocukların mutlulukları yüzlerinden okundu.

HASTALARA REGAİP KANDİLİ ZİYARETİ

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Regaip Kandili dolayısıyla, Numune Hastanesi’ni ziyaret ederek Kur’an-ı Kerim meali dağıttı. Özbuğday, “Peygamber efendimiz (SAV) efendimiz hastaları ziyaret etmeyi,  onlara sabır ve şifa temennisinde bulunmayı tavsiye ederdi. Bizlerde Peygamber efendimizin güzel huyunu onun örnek hayatını, tavsiyelerini yaşamak için bu programı tertip ettik. Peygamber efendimizin dünyaya teşrifleri nedeniyle idrak edilecek olan Mevlit Kandili münasebetiyle Numune Hastanesinde tedavi gören hastalarımızı ziyaret etmek istedik” dedi. Ziyaretin hastalar için önemli olduğunu da dile getiren Özbuğday, “Dünya hayatının ikliminde koşan bizler kandiller ile bir anda manevi iklime yöneliyoruz. Kandiller bunun için önemlidir. Bu gün kandil nedeniyle müftülüğümüz tarafından düzenlenen bu program vesilesi ile hem hastalarımıza moral vererek uzaklaştığımız manevi iklimi yeniden yaşıyoruz” diye konuştu. Numune Hastanesi Başhekimi Op Dr. Halil İbrahim Topatan ise konuşmasında, “Bu etkinliğe katılarak hem hastalarımızın hem personelimizin dualarını alan sayın vekilimiz Sami Güçlü ve İl Müftümüz Şükrü Özbuğday’a teşekkür ederim” dedi.

HASAN AYHAN-ALİ SAİT ÖGE

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.