Şırnak'ta 140 Vatandaş Organ Bağışında Bulundu

Şırnak'ta 140 Vatandaş Organ Bağışında Bulundu

Sağlık Bakanlığı koordinesinde Şırnak ve Diyarbakır Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi işbirliği ile bir 'hayat da siz armağan edin' sloganıyla Şehri Nuh Otel’de panel düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı koordinesinde Şırnak ve Diyarbakır Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi işbirliği ile bir 'hayat da siz armağan edin' sloganıyla Şehri Nuh Otel’de panel düzenlendi. Panele, Şırnak Valisi Hasan İpek, sağlık çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. panelde bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Ahmet Barış, organ bağışı haftası dolayısıyla yapılan çalışmalarda 140 vatandaşın organ bağışında bulunduğunu söyledi.

Panelin açılışında konuşan Vali İpek, şehirdeki sağlık hizmetleri konusunda hiçbir şikayetle karşılaşılmadığını, bundan dolayı da sağlık çalışanlarına teşekkür etti. İlde görev yapan sağlık çalışanlarıyla gurur duyduğunu aktaran Vali İpek, "Yanıma gelen insanlar diyorlar ki, sağlık çalışanlarımız, bizlere çok güler yüzle davranıyor. Hastanelere gittiğimizde gayet iyi karşılanıyoruz diyorlar. Sağlık hizmetleriyle ilgili bugüne kadar hiçbir şikayet almadım. Orta yaştakiler çok iyi hatırlar. İnsanlar doktor görmek için sabah namazında kuyruklara giriyorlardı. Öğleden sonra iki dakika doktora görünebiliyorlardı. Bir doktor 160-170 hastaya birden bakıyordu. Hasta ve doktor bu durumdan bundan rahatsızdı. Bugün itibariyle sağlık çalışanlarımızın güler yüzü ve devletimizin sağladığı hastane, aile sağlık merkezleri sayesinde eski günlerle kıyaslanmayacak derecede gayet iyiyiz. Sağlık hizmetlerinin daha da iyi olmasını temenni ediyoruz. Şırnak Valiliği olarak ve devlet olarak, üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Devletin sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanlarının bu kadar bilinçli ve hevesli olmaları, bu ülkede sağlık hizmetlerinin çok daha ileri gideceğine bizleri inandırıyor ve umut veriyor” diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Barış da, Türkiye’nin, sağlık alanında yaptığı reformlarla, son yıllarda adını dünyada sıkça duyuran bir konuma geldiğini belirtti. Barış, organ bağışı haftası dolayısıyla yapılan çalışmalarda 140 vatandaşın organ bağışında bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Yine organ naklini etik ve hakkaniyetli bir şekilde yürütülmesine yönelik tedbirler kapsamında ulusal nakil koruma sitemimiz var. Gerçekleştirilen nakiller de toplam nakil sayısına baktığımız zaman Türkiye dünyada ilk 3-4 ülke arasında yer alıyor. Ancak kadavradan yapılan nakillerde ise ülkemiz gelişmiş ülkeler arasında son sıralarda yer alıyor. Kadavrada yapılan nakillerde oldukça geri olmamıza rağmen canlı yapılan dönerlerin sayısı fazla olduğundan dolayı bu sayımız yüksek çıkmaktadır. Son on yıldaki rakamlara baktığımız zaman kadavradan 6 bin 800 civarında canlıdan ise 17 bin 240 civarında bir organ nakli yapılmış. Şırnak‘ta bu güne kadar kadavradan nakil yapılan veri sayısı bir kişi o da aramızdan İdil ilçemizdedir. Bunun dışında hayata iken organ naklini bağışlayan kişi sayısı bu güne kadar 5 kişiydi. Bu hafta ilimizin kent merkezinde stantlar açtık. Halkımızla buluştuk, anlattık bu konuyu. Son 4 gün içerisinde Şırnak’ta tam 140 vatandaşımız organ bağışında bulundu. Bu Şırnak için yetersiz ama geçmişle kıyasladığımız zaman güzel bir rakam.”

15 Ekim 210’da İdil ilçesinde okuldan eve dönerken trafik kazasında ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen ve 3 kişiye organlarıyla hayat veren Gurbet Yavuz’un babası Şükrü Yavuz da, kızının organlarını bağışladığı için pişman olmadığını dile getirerek, “Gurbetin babasıyım. Kendim İdilliyim. Şırnak’ta ilk organ bağışını kızım aracılığıyla biz yaptık. Hiç pişman değiliz. Bu Allah içindir. Menfaat için değildir. Herkes böyle olmalı. Bu organlar toprak olacağına can olsun. İhtiyacı olanlar için böyle daha iyi olur. Herkesten Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Ardından panele geçildi. Panelde Sağlık Müdürü Ahmet Barış, Diyarbakır Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Nurettin Ay, Şırnak Müftüsü Abdullah Kaplan, organ bağışı konusunda vatandaşları bilgilendirdi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.