Şırnak Üniversitesi'nde 'Paramı Yönetebiliyorum' Semineri Düzenlendi

Şırnak Üniversitesi'nde 'Paramı Yönetebiliyorum' Semineri Düzenlendi

Şırnak Üniversitesi Gezi Ve İnceleme Kulübü tarafından üniversite toplantı salonunda öğrencilere 'Paramı Yönetebiliyorum' konulu seminer verildi.

Şırnak Üniversitesi Gezi Ve İnceleme Kulübü tarafından üniversite toplantı salonunda öğrencilere 'Paramı Yönetebiliyorum' konulu seminer verildi.

Gezi ve İnceleme Kulübü Başkanı Ferhat Erkan, Muhammed Etiz ve Meltem Sis tarafından verilen seminerde şu konular ele alandı: Bütçe yapmanın yararları; kişisel bütçe/aile bütçesi temel kavramlarını tanıtmak, tüketim, alışveriş, harcama, ödeme. Gelir, varlık, tasarruf, birikim. Borç, borçlanma, borç ödeme gibi temel kavramları tanımlamak. Bankaların ödemeler için sundukları kredisiz/kredili hizmetleri. Gelirleri de dikkate alarak bir ödeme planının nasıl yapılabilir. Tasarruf ve para biriktirmenin yararları ve birikim planlaması kavramlarını geliştirmek. Varlıkları riskten korumak ve gelir sağlamak için kullanılabilecek bankacılık hizmetleri. Bankaların sunduğu borç ürünleri. Borç ödeme planı yapma zorunluluğunu ve nasıl yapılabileceği. Ekonomide tasarrufların işlevini ve finans sektörünün işleyişi. Finans sistemini ve kişilerin hak ve yükümlülüklerini düzenleyen yasal düzenlemeler. Kişisel finansal davranışta ilkelerin tartışılması gibi konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Eğitimin sonunda da katılımcılara katılım belgesi verildi.

Seminerde konuşma yapan Şırnak Üniversitesi Gezi ve İnceleme Kulübü Başkanı Ferhat Erkan, kulüp olarak öğrenciler için gezi ve bunun gibi aktiviteler düzenleyeceklerini söyleyerek şunları kaydetti; “Bilindiği gibi üniversitemizde gezi ve inceleme kulübümüz çok aktif bir şekilde çalışmalarını hızla sürdürmekte ve siz değerli arkadaşlarımızın destekleriyle devam edecek. 2013 yılında yaptığımız faaliyet, geziler, programlar yapacaklarımızın teminatıdır. Ben ve yönetimdeki arkadaşlarım bir sloganla yola çıkmıştık. Şırnak’ın imajını Şırnak Üniversitesi, Şırnak Üniversitesinin imajını bizler değiştireceğiz. Bu yıl içerisinde yapacağımız etkinliklerden bazıları şöyle; Kaynaşma partisi, İstanbul gezisi ve Beyaz Show programına katılım. Bölgemizi tanıyalım adı altında geziler, seminerler, konferanslar, İzmir, Mersin, Antalya gezileri, piknikler ve festivaller bunlardan bazıları.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.