"Sınırdışı Kararı Basın Özgürlüğünün Temel Dinamiklerine Saldırı"

"Sınırdışı Kararı Basın Özgürlüğünün Temel Dinamiklerine Saldırı"

Today’s Zaman’ın muhabiri ve blog yazarı, Azerbaycan vatandaşı Mahir Zeynalov'un attığı bir tweet nedeniyle Türkiye'den sınırdışı edilmesine basın kuruluşlarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Today’s Zaman’ın muhabiri ve blog yazarı, Azerbaycan vatandaşı Mahir Zeynalov'un attığı bir tweet nedeniyle Türkiye'den sınırdışı edilmesine basın kuruluşlarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) alt kuruluşu Güneydoğu Avrupa Medya Organizasyonu (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vuyoviç, "Her şeyden önce bu yapılanın insan hakkına bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin önde gelen gazetelerinden birisinde çalışan bir gazetecinin ailesiyle birlikte çalıştığı ülkede kalması temel bir haktır ve alınan bu kararla bu hak yara almıştır. Burada söz konusu olan kişinin bir gazeteci olmasıyla problem daha da vahim bir hal alıyor. Bu durum basın özgürlüğünün temel dinamiklerine bir saldırıdır." dedi.

Vuyoviç böyle bir olayın Türkiye'de olmasından dolayı şaşırdığını belirterek, "Tabii ki Türkiye'nin basın özgürlüğünün standartları konusunda en üst seviyede olmadığını biliyoruz. Ancak Türkiye'deki ileri yönlü gelişmeler noktasında hep olumlu düşüncelere sahip oldum. Avrupa ve Asya arasındaki lider ülkelerden birisi olmak isteyen Türkiye'de bu tür bir siyaset yapılmasını absürt buluyorum." ifadelerini kullandı.

Hükümete çağrıda bulunan SEEMO Genel Sekreteri, "Atılan bu adımların olumlu mu olduğu yoksa ülkeye daha çok zarar mı verdiği konusunda tekrar düşünülmeli. Tarihten gelen tecrübem sınırdışı edilen gazetecilerin o ülkelere tekrar döndüğü şeklindedir. Bu bağlamda kararı alan kurumların durumu düzeltmesi anlamında neler yapılabileceğini tekrar düşünmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Mecliste kabul edilen internet kullanımına ilişkin yasayı eleştiren ve yaşananları Türkiye'nin ilerlemesi noktasında bir geri adım olarak değerlendiren Vuyoniç, "Siyaset ve ekonomi anlamında büyük şansa sahip olan Türkiye bunu ancak basın özgürlüğü ve insan haklarına saygı göstererek değerlendirebilir. Türkiye ancak temel haklara saygı duyarak olumlu anlamda gelişimini devam ettirebilir. Türkiye'nin şahsi büyük bir dost olarak bu durumun bu şekilde gelişmesini diliyor ve söz konusu gazetenin bu bağlamda yeni sorunlar yaşamamasını diliyorum." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.