Sınırdaki Hendeği Geçmek İsteyen Kaçakçılar Engellendi

Sınırdaki Hendeği Geçmek İsteyen Kaçakçılar Engellendi

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınırındaki hendeği yanlarında getirdikleri demir ve tahta köprülerle geçmek isteyen kaçakçıların açılan ateş sonucu engellendiğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye-Suriye sınırındaki hendeği yanlarında getirdikleri demir ve tahta köprülerle geçmek isteyen kaçakçıların açılan ateş sonucu engellendiğini açıkladı.

Genelkurmay’dan sınırda yaşananlarla ilgili yapılan açıklamada, yaşanan olay şuyle aktarıldı: “Türkiye-Suriye hududu, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Şht. Çvş. M.Özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde Suriye tarafından kaçakçılık yapmak maksadıyla hudut hattına yaklaşan mazot bidonu yüklü araç ve kaçakçı gruplar 6 Kasım 2013 tarihinde tespit edilmiştir.
Söz konusu kaçakçılık faaliyetini engellemek maksadıyla muhtemel geçiş noktaları kapatılmıştır. Eş zamanlı olarak Türkiye tarafında Reyhanlı/Beşarslan köyü istikametinde de kaçakçı şahıslar boş bidon yüklü araçları ile hudut hattına doğru ilerlemişler, her iki taraftaki gruplara, hudut hattına doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça ikazlarda bulunulmuş, ancak şahıslar ikaza uymayarak hududa ilerlemeye devam etmişlerdir. Suriye sınırından yaklaşan şahıslar, 1200 m'lik hudut hattı boyunca 12 farklı noktadan hududu ve bölgede bulunan hendeği geçmek için, yanlarında getirdikleri 5 -6 m'lik demir ve tahta köprüleri kullanmak istemişlerdir. Bunun üzerine hudut hattında bulunan unsurlar tarafından yasa dışı geçiş teşebbüslerini engellemek için havaya uyarı ateşleri açılmıştır.
Hudut unsurlarımızın açtığı uyarı ateşleri sonucunda kaçakçılık girişimi engellenmiştir.”

EL YAPIMI PATLAYICI DÜZENEĞİ TESPİT EDİLDİ

Yine başka bir olayda, Hakkari Şemdinli 34. Hudut Tugay 3. Dağ ve Komando Tabur Komutanlığı'nca 4 Kasım 2013 tarihinde, Orta Tepe bölgesinde bir adet el yapımı patlayıcı düzeneği tespit edildiği bildirildi.

El yapımı patlayıcının imhası maksadıyla, bir mayın ve el yapımı patlayıcı tespit ve imha timi görevlendirildiği aktarıldı. 5 Kasım günü bölgede yapılan aramada, birbirleri ile irtibatlı 5 adet el yapımı patlayıcı daha tespit edildiği, konu hakkında Şemdinli Cumhuriyet Savcılığı'na bilgi verildiği ifade edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.