Şimşek: Türkiye Demokrasi Ve Bölgesel Kalkınma Planlarıyla Örnek Oluyor

Şimşek: Türkiye Demokrasi Ve Bölgesel Kalkınma Planlarıyla Örnek Oluyor

ABD'nin New York şehrinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türk Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen 6.

ABD'nin New York şehrinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Türk Amerikan İş Konseyi (TAIK) tarafından düzenlenen 6. Türkiye Yatırım Konferansı’na katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk ve Amerikalı yatırımcılarla bir araya geldi.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin son yıllarda kaydettiği ilerlemelere vurgu yaptı. Türk ekonomisinin büyümeye devam edeceğini söyleyen Şimşek, ABD'li yatırımcıları Türkiye'nin enerji, ulaşım, eğitim, güvenlik ve yapılan kanuni reformları hakkında bilgilendirdi. Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmelerin yanı sıra demokratikleşme ve siyasi gelişmeleri de anlattı. Şimşek, bölge için daha çok demokrasi, temel hak ve özgürlükler konusunda alınacak mesafenin ekonomik olarak da büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

"ABD DE MEKSİKA İLE OLAN SINIRINI KONTROL ALTINA ALAMIYOR"

New York’taki Citi Executive Center’de verilen öğle yemeğinde Suriye'deki iç savaşta Türkiye'nin bazı radikal grupları desteklediğine dair dış basında çıkan haberlere yönelik sorulara cevap veren Şimşek, Türkiye - Suriye sınırının 910 kilometre uzunlukta olduğunu hatırlattı. Türkiye'den Suriye'ye geçişlerin tamamen durdurulduğunu aktaran Bakan Şimşek, “ABD bile milyarlarca dolar harcamasına rağmen Meksika ile olan sınırını hala kontrol altına alamıyor. Biz birkaç yıldır devam eden bu sorun sırasında 910 kilometrelik sınırı nasıl tamamen kontrol altına alabiliriz?” diye sordu.

Türkiye'ye her yıl milyonlarca turistin geldiğini hatırlatan Şimşek, “Suriye'de çatışan radikal grupların içinde çok sayıda farklı insanlar var. Bunlar Türkiye'ye turist olarak geliyor olabilir. Bizim her turisti terörist olarak sorgulayacak halimiz yok. Türkiye'ye bu konuda yapılan eleştirilerin belli amacı vardır. Türkiye aleyhine ciddi propaganda var ve ciddi bir haksızlık yapılıyor. Bizim ordaki insanlık trajedisine kayıtsız kalmamız mümkün değil” diye konuştu.

"TERÖRE KARŞI DURUŞUMUZ NETTİR"

Batılı ülkelerin Türkiye'ye yönelttiği eleştirileri de değerlendiren Şimşek, “Batı o konuda gereken hassasiyeti başka ülkelerde, başka dönemlerde, başka maksatlarla bugün gösterseydi, belki sorun yine bu kadar büyümeyecekti. Türkiye her alanda uluslararası terörle mücadele etmiştir ve müteffikleriyle işbirliği içinde olmuştur ve bizim teröre karşı duruşumuz nettir. Aksini iddia etmek tamamen başka acendalarla başka gündemlerle Türkiye'yi karalama çabası dışında başka birşey değildir. Biz ülke olarak gerçekten Batıda bile emsali az görülen bir çerçevede ülkemizin sorunlarını daha çok demokrasi daha çok temel hak ve özgürlükler daha çok bölgesel kalkınma planlarıyla bölgeye ve dünyaya örnek olmaya çalışıyoruz. Türkiye bu noktada epey mesafe kaydetti” şeklinde konuştu.

“ANNEM BABAM OKUMA YAZMA ÖĞRENEMEDİLER”

Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin Güneydoğu’daki köylerinde okul olmadığı için anne babasının okuma yazma öğrenemediğini ama günümüzde eğitime yapılan yatırımlar konusunda büyük mesafenin alındığını kaydetti. O zamanki imkanların daha iyi olması durumunda Türkiye’nin çok daha farklı bir seviyede olacağına dikkat çeken Şimşek, Türkiye’de teknojik yatırımların hızla ilerlediğini, artık okullarda hızlı internetin ve akıllı tahtaların olduğunu belirtti.

1970’li yıllarda okulun yanı sıra öğretmen sıkıntısının da yaşandığını belirten Şimşek, Türkiye’nin bu konuda büyük bir ivme kazandığını, kız çocukların okula gitme oranın önemli derecede yükseldiğini ifade etti.

"GÜNEYDOĞU'YA 10 YILDA 36 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI"

Amerikalı ve Türk yatırımcılara Türkiye’deki son ekonomik gelişmelerin yanısıra Kürt sorunu ile ilgili kat edilen mesafenin ekonomiye katkısına dikkat çeken Maliye Bakanı Şimşek, Güneydoğu bölgesine son 10 yılda 36 milyar dolar yatırım yapıldığını aktardı.

Türkiye’nin yıllardır terörle mücadele ettiğini ifade eden Şimşek, bunun ülke ekonomisine direkt etkisini 350 milyar dolar, dolaylı etkisini ise 1 trilyon dolar olarak açıkladı. Kendisinin de Kürt kökenli olduğunu hatırlatan Maliye Bakanı Şimşek Türkiye’de artık Kürtçe televizyon kanalı ve özel okulların bulunduğunu ve bu konuda bir sorun kalmadığını söyledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.