‘Simge’ nin vedası

‘Simge’ nin vedası

Geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 13 yaşındaki Simge Nurun vedası ailesini yasa boğarken, bağışlanan organları ile 5 hasta yeniden yaşama tutundu

ORGANLARI İLE UMUT OLDU
3 Mart tarihinde Beyşehir Caddesi Kipa kavşağında karşıya geçmek isterken hızla gelen aracın altında kalarak ağır yaralanan 13 yaşındaki Simge Nur Etci, hayata veda ederken, organları 5 hastaya bağışlanarak, yeniden yaşama tutunmaları sağlandı. Simge’nin her iki böbreğinin yanı sıra kalbi, karaciğeri ve akciğeri 5 hastaya nakil edilmek üzere alındı.
İLK AKCİĞER NAKLİ YAPILDI
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, Konya’da ilk kez akciğer bağışının yapıldığını ifade ederek,  “Simge Nur’un ailesi örnek bir davranış göstererek, organlarını bağışladı. Simge Nur’un kalbi, akciğeri, iki böbreği ve karaciğeri farklı hastanelerde tedavi gören 5 hastaya nakledilmek üzere yola çıktı” dedi.
DİYALİZİN BEDELİ 24 BİN DOLAR
Erikoğlu, “Bir diyaliz hastasının devlete yıllık maliyeti 24 bin dolar. Türkiye’de 40 bin organ bekleyen hasta var. Bu rakam yılda 1,5 milyar dolar ülke ekonomisinden harcanması anlamına gelir. Türkiye’de yılda 2 bin organ nakli yapılıyor. Kalan 38 bin hasta umutla bekliyor. Ancak Konya bu alanda üzerine düşen görevi yapıyor” dedi.

Son dersi hayat bilgisi

Okul çıkışı geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 13 yaşındaki Simge Nur, bağışlanan organları ile son dersinin hayat bilgisi olduğunu gösterdi

Geçirdiği trafik kazası sonucu 4 gündür yoğun bakımda kalan 13 yaşındaki Simge Nur’un beyin ölümü gerçekleşince ailesi organlarını bağışlama kararı aldı.  Simge Nur’dan alınan kalp, akciğer, karaciğer ve iki böbrek 5 kişiye nakledilmek üzere gönderildi. 4 gün önce Beyşehir Çevre yolundan karşıdan karşıya geçmeye çalışan 13 yaşındaki Simge Nur Etci’ye otomobil çarptı. Kazada ağır yaralanan Minik Simge Nur yapılan tüm müdahalelere rağmen önceki gece beyin ölümü gerçekleşti. Konya Meram Araştırma ve Uygulama Hastanesi doktorları, Simge Nur’un ailesiyle görüşerek organlarının bağışlanmasını sağladı. Gece geç saatlerinde Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu başkanlığında 10 kişilik bir ekip, Simge Nur’un organlarının alınması için operasyona başladı. Yaklaşık 3 saat süren operasyonun ardından alınan organlardan kalp Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’ne, böbrek Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, akciğer ise İstanbul Süreyya Paşa Hastanesi'ndeki hastalara nakledilmek üzere özel uçakla gönderildi. Bir böbrek ile karaciğer ise Antalya Akdeniz Hastanesi’ndeki hastalara nakledilmek üzere ambulansla gönderildi. 
Üzücü bir kaza sonrasında 13 yaşındaki Simge Nur’un beyin ölümünün gerçekleştiğini belirten SÜ Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, “Simge Nur’un organlarını ailesi bağışlayarak 5 hastanın sevinmesini sağladı. Yapılan operasyon sonucunda Simge Nur’dan alınan organlar Ankara, İstanbul ve Antalya’daki hastalara nakledilmek üzere gönderildi. Konya’da geçtiğimiz yıl içerisinde 7 organ bağışı olmuştu, bu yılın ilk iki ayında ise 8 organ bağışı oldu. Konya bu konuda çok
duyarlı hale geldi. Ülkemizde yılda 2 bin hastaya böbrek nakli yapılıyor. Bir diyaliz hastasının yıllık masrafı 24 bin dolar, 40 bin diyaliz hastası olduğuna göre, bu ekonomiye de etkiliyor. Bağışların artarak devam etmesi hem nakil yapılan hastaların rahat bir yaşam sürmesini ve ülkemizin de ekonomisini etkileyecektir. Ben minik Simge Nur’un ailesine bir kez daha sabır dilerken kardeşimize ise Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Okul çıkışı geçirdiği kaza sonucu yaşama veda eden minik Simge Nur, son dersinin hayat bilgisi olduğu gerçeğini gözler önüne serdi. Simge Nur’un cenazesi dün ailesi tarafından hastane morgundan alındıktan sonra Uluırmak Camii’nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Uluırmak Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum