Şikayetçiyiz admin bey!

Şikayetçiyiz admin bey!

Tüketiciler hizmet alırken mağdur edildiklerini düşündükleri özel ve kamu kurumlarını şikayet ederek hem deşifre ediyor hem de haklarını koruyor

Sikayetvar.com dünyada pek çok örneği bulunan tüketici haklarını koruma amacıyla oluşturulmuş bir internet platformu. Tüketiciler hizmet alırken mağdur edildiklerini düşündükleri özel ve kamu kurumlarını şikayet ederek hem deşifre ediyor hem de haklarını koruyor

Sikayetvar.com tüketici ile üreticiyi, marka ile müşteriyi buluşturma amacıyla yapılmış bir internet platformu. Kurumları ilgilendiren her türlü mağduriyetinizde şikayet hakkınızı kullanarak sesinizi duyurabiliyorsunuz. Site yöneticileri sesinizin duyurulması ile yetinmeyip mağduriyetinizin giderilmesi adına şikayetinizin takipçisi oluyorlar. Siteden alınan bilgilere göre bugüne kadar yüz binlerce mağduriyet, edilen şikayetler sayesinde giderilmiş. Ancak eğer şikayetçi olduğunuz kurum platformda temsil edilmiyor veya sitedeki şikayetleri önemsemiyor ise şikayetinizin herhangi bir geçerliliği kalmıyor. Fakat sitenin bilinirliği ve işlerliği arttıkça farklı işlevleri de ortaya çıkıyor. Örneğin yeni bir ürün almak isteyen bir vatandaş almak istediği ürünün markasını sikayetvar.com'da en az şikayet almış markalardan tercih ediyor. Çok fazla şikayet alan bir kurum kısa zamanda vatandaşın kara listesine alınarak cezalandırılmış oluyor. Tüketici Mahkemeleri'nin bürokratik hantallığı nedeniyle korunamayan tüketici hakları bu tür özel teşebbüsler sayesinde bir nebze olsun korunmuş oluyor.

KONYA'DAN BİNLERCE ŞİKAYET VAR

Sosyal medyada Konya ile ilgili birçok şikayet var. yapılan şikayetlerden bazılarına kurumlar tarafından geri dönüş yapılarak müşteriler yönlendirilmeye çalışılırken, bazılarına herhangi bir cevap yazılmadı. Şikayetvar.com adlı internet sitesinde Konya ile ilgili bin 861 şikayet yer alıyor. Yapılan bu şikayetler arasında alınan malın garantisinden memun olmayan vatandaşların şikayetleri, mağazalarda ve dükkanlarda yapılan hoşgörüsüzlükler ve kaba davranışlar yer alıyor. Belediyeler hakkında yapılan şikayetlerde ise en çok belediye otobüslerinden şikayetler gelirken, belediyelerin yaptığı veya yapamadığı hizmetlerden şikayetçi olan vatandaşlar şikayetlerini yine bu internet sitesinden dile getiriyor.

Konya ile ilgili kurum ve kuruluşlar hakkında bulunulan şikayetler incelendiğinde, MEDAŞ 109 şikayet ile en çok şikayet edilen kurum olarak dikkat çekiyor. MEDAŞ'ı 52 şikayet ile Konya Büyükşehir Belediyesi, 33 şikayet ile KONTUR ve 25 şikayet ile GAZNET takip ediyor. Şikayetlerin içeriklerini genellikle kişisel konular oluşturuyor.

ŞİKAYETLER UMURSANMIYOR

Meram Belediyesi, MEDAŞ, Adese ve Sincap Market dışında sitedeki şikayetler muhatapları tarafından ciddiye alınmamış. Meram Belediyesi sosyal paylaşım sitelerinden yapılan şikayetleri yanıtlarken, MEDAŞ ise şikayetlere kurumun telefon numarasını ve iletişim bilgilerini vererek ilgili şikayetin kuruma yapılmasını isteyerek cevap veriyor. Zaten daha önce kuruma başvurduklarını ve herhangi bir sonuç alamadıkları için şikayet hakkını kullandıklarını iddia eden vatandaşlar MEDAŞ'tan gelen açıklamayı yeterli bulmuyor. Sincap Market'in ise kendisi hakkında bulunulan 3 şikayete de cevap verdiği ve mağduriyetin giderilmesi için çalışıldığı görülüyor. Diğer kurum ve kuruluşlar ise sitedeki kendileri ile ilgili şikayetlere herhangi bir cevap vermiyor.

EN ÇOK ŞİKAYET ULAŞIM SORUNLARI

Konya ile ilgili özel şirket ve kamu kuruluşları hakkında bulunulan şikayetler konu itibari ile incelendiğinde ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Vatandaşın düzeltilmesini istediği sorunlar genellikle benzer içerik ihtiva ediyor. Sikayetvar.com'dan alınan verilere göre Konya Büyükşehir Belediyesi hakkında bulunulan şikayetlerin %81,3 ü hizmet yetersizliği ile ilgili şikayetler. 22 şikayet ile en çok şikayet alan konu ise belediye otobüsleri. Kimi vatandaşlar otobüs şoförlerinin insan hayatını tehlikeye atacak derecede kontrolsüz araç kullanmalarından şikayetçi iken, bazıları şoförlerin saygısızca davranışlarından dem vuruyor. Belediye otobüsleri ile ilgili en çok şikayet alan bir diğer nokta ise otobüs seferlerinin azlığı ve kimi mahallelere uğramıyor oluşu. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu şikayetler ile ilgili bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmamış. Belediye yetkilileri haklarında bulunulan şikayetlere herhangi bir cevap vermezken şikayette bulunulan sorunun akıbeti ile ilgili bir bilgi verilmiyor.

GAZNET ŞAŞIRTMIYOR

Gaznet'in 2003 yılında EPDK'dan aldığı lisans gereği 5 yıl içerisinde Konya mücavir alanlarının tamamında alt yapısını oluşturarak doğalgazı vermek zorunda olmasına rağmen halen şehrin bazı bölgelerine doğal gaz verilmemiş olması Konya gündemini uzun süredir meşgul eden bir konu. Bu sorun sikayetvar.com'daki müşteri şikayetlerinde de kendini gösteriyor. Gaznet hakkında bulunulan 25 şikayetin 15'i doğalgaz için gerekli altyapının oluşturulmakta gecikilmesi ve altyapı oluşturulsa bile başvuruya rağmen kimi yerlere gaz verilmemesi ile ilgili şikayetler. Gaznet, şehrin tamamında alt yapı oluşturma yetersizliği konusunda kendilerine yöneltilen eleştirilere herhangi bir açıklama yapma gereği duymuyor.

MEDAŞ da 109 şikayet ile en çok şikayet alan kurumlar arasında yer alıyor. Şikayetlerin yüzde 48.1'ini abonelik ve ödeme işlemlerindeki aksaklıklar oluştururken hizmet yetersizliği ve kesintiler ile ilgili şikayetler yüzde 40.4 olarak belirlenmiş. Niğdeli bir vatandaşın tarlada bulunan evindeki sayacı okumak isteyen MEDAŞ yetkilisinin evde kimseyi bulamayınca kapıyı kırarak eve girdiği ve televizyonunun çalınmasına neden olduğu şeklindeki iddia ise en ilginç şikayet olarak geçiyor kayıtlara.

ŞİKAYETLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Meram Belediyesi gerekli gördüğü şikayetlerin cevaplanması ve sorunun giderilmesi adına yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Karatay ve Selçuklu Belediyeleri ise site içersindeki şikayetlerle ilgili herhangi bir çalışma yapmadığı görülüyor. Karatay Belediyesi ile ilgili şikayetlerin büyük bir çoğunluğunu yol ve trafik sorunu oluşturuyor. Selçuklu Belediyesi hakkında da internet sitesinde 16 şikayet yer alıyor. Yapılan bu şikayetlere belediye yetkilileri tarafından geri dönüş yapılmazken, gelen şikayetler genellikle, çevre kirliliğinin çokluğundan ve çöplerin zamanında alınmadığ yönünde gelen şikayetlerden oluşuyor.

En çok şikayet alan bir başka kuruluş ise KONTUR olarak göze çarpıyor. Firma hakkında 33 şikayette bulunulmasına rağmen vatandaşlara herhangi bir cevap verilmemiş. Şikayetler içersinde en dikkat çeken konu ise personel davranışları. Otobüs şoförü ve muavinlerinin davranışlarından rahatsız olan bazı vatandaşlar seslerini sikayetvar.com aracılığı ile duyurmaya çalışmış.

Hakkında sadece bir şikayet bulunan Konya Torku Şeker hakkında şikayette bulunan Alper I. isimli vatandaş ''Konya Şeker Fındık Kreması Trans Yağ İçeriyor!'' başlıklı şikayetinde ''Torku Fındık kreması üzerinde 'Trans Yağ içermez' ibaresi var. Ama içindekiler kısmında "hidrojene edilmiş bitkisel yağ" yazıyor. Trans yağ ile hidrojenize edilmiş bitkisel yağ aynı şeyler. Ben bu yazıya kanarak aldım bu ürünü. Etiketlerin değiştirilmesi gerekiyor'' diyor. Adese ise şikayetlerin yanıtlanması ve sorunun giderilmesi adına en hassas firma olarak görülüyor. 19 şikayetin hepsi cevaplanmış ve müşteri ile irtibata geçilerek mağduriyet giderilmeye çalışılmış. Müşterilerin en fazla şikayet ettikleri konu ise aldıkları hatalı ürünlerde iade zorluğu yaşamaları.

DİKKAT ÇEKEN BAZI ŞİKAYETLER

Sitede vatandaşın haklı gerekçelerle yaptığı şikayetlerden bazıları da okuyanların tebessüm etmesine neden oluyor. İşte o şikayetlerden bazıları:

 • Konya Büyükşehir Belediyesi, seyir halindeyken araç aynamı kırıp kaçtı.

 • Büyükşehir, şehir merkezinde büyükbaş hayvan yetiştirilmesine izin veriyor. Komşumun bir ineği vardı şimdi çiftlik kurdu.

 • Üst kattaki komşum beni çok rahatsız ediyor. Aşırı gürültü yapıyor. Kaç kere şikayet ettim, polisler 'Türk vatandaşı' deyip bir şey yapmıyor.

 • MEDAŞ, aynı ay içerisinde iki defa fatura gönderdi. Ben bir ayda iki kere mi maaş alıyorum da iki defa fatura gönderiliyor. Ben daha az olan faturayı ödesem olmaz mı?

 • MEDAŞ, tarımsal sulama sayaçlarını bakarken evde kimseyi bulamayınca kapıları kırıyor. Köydeki barakamın kapısını kırıp elektrik faturası gönderdiler. Hırsız kırılan kapıdan girip televizyonumu çalmış.

 • Abone olalı 45 gün oldu ama halen gaz yok. Arıyorum, bugün yarın diye sallıyorlar. Herhalde kış bittikten sonra bize sıra ancak gelebilecek. Umutla bekliyorum

 • Pizza siparişim yarım saat içerisinde gelmeliydi. Gelmezse para almayacaklarmış. Şiparişim geldiğinde para vermemeli miyim?

 • Zafer'deki Burger King mağazası kapanma saati gelmeden kapatılıyor. Şubenin kapısında yazan kapanış saatinden bir saat önce gittim içerde kimse yoktu.

 • Konya Büyükşehir Belediyesi mahallemizde bulunan çeşmeyi kapattı. Mahallelinin ihtiyaç giderdiği çeşmenin kapatılmasından ötürü Büyükşehir Belediyesi'ni kınıyoruz. Açın çeşmemizi.

 • Belediye otobüsleri düzensiz ve belirsiz saatlerde geliyor. Hatta seferlerden de mi çalıyorlar bilmem?

 • Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Hanımlar Lokali'ndeki eğitimden şikayetçiyim. Pasta öğrenmek istedim, öğretmediler.

 • Kayacık Araplar Mahallesi'nde akşam rallisi yapılıyor. Ralliyi izlemek için kaldırıma çıkıyoruz ama kaldırım dar olduğu için can güvenliğimiz yok. Kaldırımların önüne barikat yapılsın.

merhabahaber.com MUSTAFA ÖZÇELİK / YUNUS ALTINBEYAZ / KERİM ATICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.