Siirtli Bayanlar Kayseri’de İftarda Ağırlandı

Siirtli Bayanlar Kayseri’de İftarda Ağırlandı

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit tarafından Ramazan ayında düzenlenen 'Kardeşimle İftara Gidiyorum Projesi' kapsamında Kayseri ile kardeş şehir olan Siirt'in AK Parti Kadın Kolları, Kayseri’de iftarda ağırlandı.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit tarafından Ramazan ayında düzenlenen 'Kardeşimle İftara Gidiyorum Projesi' kapsamında Kayseri ile kardeş şehir olan Siirt'in AK Parti Kadın Kolları, Kayseri’de iftarda ağırlandı. AK Parti Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır ve Kayseri İl Kadın Kolları’nın ev sahipliğinde gerçekleşen iftara, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, Genel Merkez Kadın Kolları MYK üyeleri, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Siirt Kadın Kolları Başkanı Nurten Temiz ve Siirt Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri katıldı. İftar sonrası gerçekleşen istişare toplantısında, ziyaretten duyduğunu memnuniyeti dile getiren AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit, her konuda yöneltilen sorulara cevaplar verdi. Genel Merkez Kadın Kolları olarak yapmış oldukları projeleri anlatan Akşit, “Kardeşimle İftara Gidiyorum” projesi ile il teşkilatlarının birbirleriyle tanışıp kaynaştığını söyledi.

Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır, iftar programındaki konuşmasında şunları söyledi: “Kadın Kolları Genel Başkanımız, Sayın Bakanımız Güldal Akşit hanımefendi ve misafirlerimizle Kayseri’de bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. İslami ilimlere son bin yıllık tarihimiz boyunca damgasını vurmuş Siirt gibi önemli bir şehrimizle kardeş şehir olmaktan dolayı da Kayserimiz adına kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Siirt ili, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihi boyunca İslam âlimleri yetiştiren önemli bir merkez olmuştur. Bu bağlamda, Tillo medresesinin tarih boyunca İslam âlimlerinin yetişmesindeki rolünün önemini ayrıca vurgulamak gerekir. Meşhur İslam âlimlerinden Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, eğitimini Tillo medresesinde yapmış ve hayatının önemli bir bölümünü de Tillo’da geçirmiştir. Yine büyük İslam âlimlerinden Bediüzzaman Said Nursi eğitiminin önemli bir kısmını Tillo medresesinde tamamlamıştır. Tillo medresesi, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra kapanmayan, ülkemize İslam âlimleri yetiştirmeye devam eden tek medresedir. Tillo medresesi, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da kesintisiz eğitimine devam etmiştir. Dini hayatı yaşamanın üzerinde baskılar olan 1940’lı yıllar boyunca böyle bir medreseyi kapatmayan, adeta bir bebek gibi koruyup kollayan Siirt halkına da şükran borçluyuz.”
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.