Sigara tehdidi sürüyor

Sigara tehdidi sürüyor

İlköğretim ve liselere sağlıklı yaşam derslerinin konması gerektiğini aktaran Sabri Pişkin, gençlere yönelik bu dersler yapılmazsa sigara kullanımının düşmeyeceğini söyledi

Okul, dershane ve kursların açık alanları ile lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerde sigara içimini yasaklayan ‘5727 Sayılı Kanun’la birlikte 22 Mayıs 2008 tarihinden bu yana kapalı alanlarda sigara içimi yasak. Ancak kapalı alanlarda sigara içilmemesine yönelik yapılan denetimlerinin zayıf olması kapalı alanlarda sigara tüketilmesini tekrardan yaygınlaştırmaya başlatıyor. Dükkan ve durak gibi kapalı alanlarda sigara kullanımı tekrardan artıyor. Kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması sigara tüketiminde yüzde 18’lik bir düşüş sağlamıştı. Uzmanlar kapalı alanlarda sigara içilmemesi denetimlerinin iyi yapılarak sigara tüketiminin artış göstermemesini gerektiğini belirtiyor. Konu hakkında bilgi veren Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı Sabri Pişkin, ülke ve topluma maddi ve manevi zararı olan sigara kullanımının düşürülmesi için her yolun denenmesi gerektiğini belirtti. Sigara üretiminin büyük bir pazara dönüştüğünü aktaran Sabri Pişkin, “Sigara üreten çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalar sigaralarını satmak için her yolu deniyorlar. Bu şirketler sigara pazarının düşeceğini düşünerek kapalı alanlarda sigara içilmemesi yasasına karşı çıkmışlardı. Kapalı alanlarda sigara içimi yasaklandı ancak şu günlerde bu yasayı delmek için her yol deneniyor. Bu yasanın bozulması için çalışanlara fırsat verilmemesi gerekir” diye konuştu.

‘OKULLARDA SAĞLIKLI YAŞAM DERSİ VERİLMELİ’

Sigaranın bağımlılık yapan ve son derece zararlı olan bir madde olduğunu söyleyen Pişkin, sigarada insan sağlığını tehdit eden 2 bin zararlı madde ve nikotin, karbon monoksit gibi bağımlılık yapan maddelerde yer aldığını ifade etti.

Sigara kullanımının ülke olarak tamamen son bulunmasının imkansız olduğunu da dile getiren Yeşilay Derneği Konya Şube Başkanı Sabri Pişkin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara kullanımı sosyal, kültürel ve ekonomik olayların ürünü. Sigara tüketiminin tamamen son bulması imkansızdır. Ancak biz sigara tüketiminin en aza indirilmesini istiyoruz. Ülkemizde sigara tüketimi çok fazla. Bu her anlamda bize zarar veriyor. İnsanların yaşam kalitesini ve süresini azaltıyor. Ülkemize ve insanlara çok büyük bir ekonomik külfet. Bu beladan kurtulmak gerek. Bu beladan kurtulmak için tüm toplum insanına görev düşmektedir. Sigara kullanımı genç yaşlarda başlıyor. Sigara kullanımının zararlı olduğnu söylemekle olmaz. İlköğretim ve liselere ‘sağlıklı yaşam dersi’ konulması gerekir. Haftada birkaç saatle öğrencilere sağlıklı yaşamın önemi vurgulanmalı. Bu yapılmazsa sigara kullanımı istenilen düzeyde düşmeyecektir” diye konuştu.

MUSTAFA AKÇA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.