Şiddete Maruz Kalan Kadınlar Belediyeye Sığınıyor

Şiddete Maruz Kalan Kadınlar Belediyeye Sığınıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kurduğu kadın sığınma evi ile şiddete maruz kalan insanların kalacağı merkez konumuna geldi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kurduğu kadın sığınma evi ile şiddete maruz kalan insanların kalacağı merkez konumuna geldi. Eşinden şiddet gören kadınların sığındığı Kadın Sığınma Evi’ne Temmuz 2013 itibariyle 49 kadın 21 erkek başvuru yaptı. Bu başvurulardan ilk 6 ay içerisinde 22 kadın 28 de çocuk hizmet aldı.

    Eşlerinden şiddet gören kadınlar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu kadın sığınma evinde yeni bir hayat kuruyor. Temmuz 2013 itibariyle kadın sığınma evine 49 kadın 21 erkek başvuru yaparken bu başvurulardan ilk 6 ay içerisinde 22 kadın 28 de çocuk hizmet aldı.

    İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Nisan 2011 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak faaliyete geçen ve 20 kadın, 20 çocuk, 1 engelli odası ile toplam 41 kişi kapasiteli kadın sığınma evine bugüne kadar 481 kadın ve erkek başvurdu. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşler Daire Başkanı Muhtar Akyol, Kadın Danışma Merkezi ve Kadın Şiddet Hattına yapılan başvuruların inceleme ve değerlendirmelerinin ardından 70 kadının belli periyotlarda Kadın Sığınma Evi'nde barınmasının sağlandığını, Temmuz 2013’ye kadar Alo Şiddet Hattı'nı da 257 kişinin aradığını belirtti.

    Akyol, "Kadın sığınma evleri, şiddete maruz kalan ya da risk altındaki kadınların, çocukları ile birlikte şiddetten uzak, güven içerisinde kalabilecekleri kuruluşlardır. Kadınların daha güvenli bir ortamda barınmasını amaçlayan Bakanlık, yerel yönetimler aracılığıyla kadınları koruma altına almayı ve kadının güçlenmesine aracılık etmek istiyor." dedi.

    Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kadın sığınma evi oluşturduklarını ifade eden Akyol, “Nisan 2011’de faaliyete geçirdiğimiz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın Sığınma Evinde, kadınların rahat bir ortamda günlük yaşamlarını sürdürebilecekleri bir sosyal merkez inşa ettik. Kadın Sığınma Evi’nde uzman personeller görev yapıyor. Bu merkezin tüm giderlerini de Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılamaktayız. Şiddete maruz kalan kadınlarımıza destek oluyoruz.” diye konuştu.

    Muhtar Akyol, Kadın Sığınma Evleri’ne müracaat etmek isteyenlerin Kadın Danışma Merkezi ve Alo Şiddet hattı olan 444 17 01 numaralı telefondan bu merkezlere ulaşabileceklerini hatırlattı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.