SGKdan emekliye uyarı

SGKdan emekliye uyarı

Sosyal Güvenli Kurumundan emeklilere uyarı geldi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002 ve 2006’da eksik zam yapıldığı iddiaları nedeniyle emekliler yoğun bir şekilde SGK’nın kapısını çalıyor. Emekliler kurumun değişik birimlerine dilekçe ile başvurularda bulunulması üzerine SGK Sigorta İşleri Genel Müdürü İbrahim Ulaş bir açıklama yaptı.

Ulaş, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, yapılan hesapların yanlış değerlendirmelere dayandığını söyledi. Ulaş, 2002’de memurlara yapılan zammın yüzde 35.3, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zammın yüzde 31.9 olduğunu belirtti.

Seyyanen artış yapıldı

Ulaş, 2002’ye ait iki oran arasındaki farkı telafi edecek oranda yapılacak olan artış ve 2003 yılı Ocak ayından itibaren bir önceki ayın TÜFE’si oranında yapılacak artışın çok düşük miktarda kalması nedeniyle, bu artış yerine SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 75 milyon ve 100 milyon olarak seyyanen artışlar sağlandığını ifade etti. Ulaş, ayrıca 2003/5146 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 2.6 oranında artışı öngören 2002/4847 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının da yürürlükten kaldırıldığına dikkati çekti. 2006’da ise işçi ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emekli zam oranları arasındaki farkın yüzde 3.58 değil, yüzde 1.41 olduğunu savunan Ulaş, telafi edici oranın da yüzde 1.33 olduğunu ifade etti.

Ulaş, “Yani işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 1.33 ilave zam yapıldığında zam oranları arasındaki fark giderilmiş ve işçi, Bağ-Kur emeklilerine 2006’da kümülatif olarak yüzde 7.5 zam yapılmış olmakta ve memurlara yapılan zam oranı ile eşitlenmiş bulunmaktadır. Emeklilerimize yapılması gereken zamlar, ilgili hükümler çerçevesinde tam olarak ve hiçbir emeklimizi mağdur etmeyecek şekilde uygulanmıştır’’ diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.