Sgk, Prim Borçlarını Artık Banka Kartları İle Tahsil Edecek (Özel)

Sgk, Prim Borçlarını Artık Banka Kartları İle Tahsil Edecek (Özel)

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödemeler artık banka kartlarından yapılabilecek. SGK ile Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) iş birliği ile geçilen uygulama 4 Kasım 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödemeler artık banka kartlarından yapılabilecek. SGK ile Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) iş birliği ile geçilen uygulama 4 Kasım 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Buna göre, SGK web sayfasındaki Ziraat Bankası sanal POS uygulaması kapatılarak, belirlenen bankaların kredi kartları ve nakit kartları ile tahsilat yapılmaya başlandı.

SGK, alacaklarını bugüne kadar kurumun web sayfasındaki Ziraat Bankası sanal POS uygulaması üzerinden gerçekleştiriyordu. Kurumun Mali Otomasyon Sistemi MOSİP ile Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) iş birliği ile yeni bir uygulama geliştirildi. Söz konusu uygulama 4 Kasım 2013 tarihinde uygulamaya açıldı. Bu uygulamaya göre tahsilat işlemlerinde kredi kartı yanında banka nakit kartları da kullanılabilecek.

HEM KREDİ KARTI HEM DE NAKİT KARTLAR KULLANILABİLECEK

Uygulamanın açıldığı tarihten itibaren halen Ziraat Bankası üzerinden yürütülen uygulama kapatıldı. Yeni uygulamada her kredi kartı veya nakit kart yalnızca, kartı veren banka sistemi üzerinden kullanılabilecek. Listesi belirlenen bankalar dışındaki bankalara ait kartlar, söz konusu tarihten itibaren yeni siteme entegre oluncaya kadar tahsilat işlemlerinde kullanılmayacak. Uygulama kapsamında söz konusu kartlarla ödeme sırasında tahakkuk edecek komisyonlar, tamamen ilgili banka uygulaması olduğu için SGK’nın bir ilgisi bulunmayacak.

SİSTEME GEÇEN BANKALAR

Yeni uygulamada kart kullanılarak yapılacak ödemeler her gün saat 22.00'ye kadar gerçekleştirilebilecek. Bu saatten itibaren ödeme işlemleri, bankaların gün sonu işlemlerini tamamlayabilmeleri için, saat 00.00'a kadar kapatılacak. Saat 00.00'dan itibaren yapılacak ödemeler ilgili tarihte yapılmış sayılacak.

4 Kasım 2013 İtibariyle Sisteme Dahil Bankalar:
1- Yapı ve Kredi bankası
2- T.C. Ziraat Bankası
3- T. Vakıflar Bankası
4- T. Halk Bankası AŞ
5- Denizbank AŞ
6- Türk Ekonomi Bankası
7- T. Finans Katılım Bankası AŞ
8- Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ
9- Akbank TAŞ
10- T. İş Bankası AŞ
11- Finansbank AŞ
12- T.Garanti Bankası AŞ CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.