SGK kaçak avında

SGK kaçak avında

Sigortasız işçi çalıştırana prim indirimi yok

SGK lokanta ve eğlence merkezlerini mercek altına aldı. Garsonuna sigorta yaptırmayan işyerleri prim indiriminden yararlanamayacak

Gelecek yıldan itibaren kayıtsız işçi çalıştıran bütün sektörleri bu kapsama alacak. Yapılan işin niteliği, büyüklüğü, kaç kişiyle yapıldığı gibi ayrıntılar raporlanacak. Garsonuna sigorta yaptırmayan işyerlerinin sigortalı çalışanları için prim indiriminden yararlanamayacak. Son iki aydır yeniden yapılandırma nedeniyle yoğun bir mesai yürüten SGK şimdi de kaçak avına çıkıyor.

Kurum, sigortasız çalışanları tespit etmek için birbirinden ilginç yöntemleri uygulamaya koyuyor. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 16 milyon öğrenci velisi ile sabit ve cep telefonu abonelerinin bilgilerini, Sağlık Bakanlığı'ndan muayene listelerini alan kurum, bu kayıtlardaki meslek bilgilerini tek tek inceleyerek sigortasız çalışanlara ulaşılıyor. Meslek bilgileri bölümünde mesleğini, çalıştığı yeri bildiren velilerin, orada kayıtlı olarak çalışıp çalışmadığı tespit ediliyor.

ALO KAÇAK VAR!

SGK, GSM operatörleri ve okulların yanı sıra spor federasyonları, bankalar, noterlerin yaptıkları her işlemde meslek bilgileri ile kişinin çalıştığı kuruma ilişkin bilgileri de alıyor.

Bu bilgileri süzgeçten geçirerek kimlerin kayıt dışı olduğunu belirliyor. Sadece telefon kayıtları ile yapılan incelemelerde yaklaşık 400 bin işçinin kaçak çalıştığını saptayan Kurum, işletmeler hakkında para cezası kesti.

Hazal Ateş / Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.