SGK 5 milyar liralık alacağını kurtardı

SGK 5 milyar liralık alacağını kurtardı

SGK, 25 Mart itibariyle, prim borcu olan 334 bin kişinin 6,3 milyar liralık borcunu yapılandırdı

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını düzenleyen torba tasarı kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 334 bin 194 kişi, işyeri veya kurum başvurdu. Toplam 6 milyar 330 milyon liralık birikmiş alacak, yapılandırma sonunda 4 milyar 864 milyon liraya düştü. SGK'nın kasasına 25 Mart Cuma günü itibariyle toplam 105 milyon lira nakit kaynak girdi.
1,4 milyarlık faiz silindi
BUGÜN'ün SGK yetkililerinden edindiği bilgilere göre 334 bin mükellef 3 milyar 921 milyon lirası anapara, 2 milyar 409 milyon lirası ise gecikme zammı ve cezasından oluşan birikmiş borcunu yapılandırmak için dilekçe verdi. Yapılan hesaplama sonucunda anapara aynen kalırken gecikme cezası ve zammı TÜFE ve ÜFE'ye göre yeniden hesaplandı. Böylece faiz borcunun 1 milyar 466 milyon lirası silindi. Yeni hesaplama yöntemiyle anapara borca 943 milyon lira enflasyon farkı eklendi.
 
Şirketler taksit yapıyor
SGK ile borç yapılandırmasına girenlerin 157 binini işyeri, spor kulüpleri ve belediye gibi kurumlar, 177 binini de esnaf, çiftçi, kendi hesabına çalışanlarla isteğe bağlı sigortalılar oluşturdu. Yapılandırma sayesinde şirket ve kurumların borcu 4,5 milyardan 3,5 milyara; kişilerin borcu da 1,8 milyardan 1,3 milyar liraya düştü. Şirket ve kurumlar yapılandırma sırasında 26,2 milyon liralık ilk ödemeyi yaparken, kişilerin peşin ödeme ve ilk taksit ödemesi 79 milyon lirayı buldu. Dolayısıyla kişilerin şirketlere göre peşinat seçeneğini daha fazla tercih ettikleri görüldü.
45 spor kulübü taksit peşinde
Yapılandırma kapsamında 45 spor kulübü de toplam 18 milyon liralık birikmiş borç için başvuru yaptı. Kulüplerin 7,6 milyon liralık faiz borcu 2,3 milyon liraya, toplam borç tutarı da 12,9 milyon liraya düştü. Ancak SGK'ya gelen hiçbir kulüp peşin ödeme seçeneğinden yararlanmadı, taksitli ödeme tercih edildi.
BUGÜN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.