Seyyar okul Okubüs eğitime başladı

Seyyar okul Okubüs eğitime başladı

Başbakan tarafından başlatılan Ana-Kız Okuldayız isimli okuma yazma kurslarına destek olmak amacı ile hazırlanan Okubüs dün törenle açıldı

Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan ve belediye otobüsünün özel olarak tasarlanması ile oluşturulan Okubüs dün düzenlenen törenin ardından hizmete başladı. Öncelik olarak okulların bulunmadığını bölgelerde hizmet verecek olan Okubüs’ün ilk durağı Tatlıcak Mahallesi idi. Tatlıcak Mahallesi Mihran Sokak içerisinde eğitim faaliyetine başlayan Okübüs’te çoğunluğu gelin, kaynana, ana, kız olmak üzere 29 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerden Yıldız Çiftçi ile gelini Gülizar Çiftçi, okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederken kendilerine bu imkanı tanıyan yetkililere teşekkür etti.

Seyyar okul Okubüs’ün açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, “Ana-Kız Okuldayız kampanyasına destek olmak amacı ile tasarlanan Okubüs sayesinde imkanı olmadığı için okula gidemeyen kursiyerlerin ayağına kadar gidilecek. Bugün Konya’da 117 bin okuma yazma bilmeyen var. Bunların 110 bin tanesinin bayan olması kadınlarımızın eğitimden nasıl mahrum bırakıldığını gösteriyordu. Bizde bu proje ile özellikle kenar semtlerde bulunan ve okuma yazma isteği olan ev hanımlarımızın ayağına kadar gidilerek okuma yazma oranı en üst seviyeye çıkartılacak. Ben bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’te konuşmasında bir adet otobüsü sınıf olarak dizayn ederek eğitimin hizmetine verdiklerini ifade ederek, bu proje ile okulların az olduğu bölgelerde okuma yazma öğrenmek isteyenlerin hayallerinin gerçekleşeceğini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, de Okubüs tüm mahalleleri gezerek okuma yazma öğrenmek isteyenlerin kurumlarınca görevlendirilen öğretmenler tarafından eğitim verileceğini söyledi.

Seyyar otobüs Okubüs’ün açılışına Vali Aydın nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Tatlıcak Mahallesi Mihran Sokak içerisinde törenle açılışı yapılarak eğitim faaliyetine başlayan Okübüs’te sabah ve öğle iki grupta çoğunluğu gelin, kaynana, ana, kız olmak üzere 29 öğrenci eğitim görüyor. Açılışın ardından Okubüs’ün kurulduğu mahalledeki tüm çocuklara Vali ve diğer protokol tarafından oyuncak dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.