Sevgililer Günü'nde 40 Yıllık Eşe, En Güzel Hediye

Sevgililer Günü'nde 40 Yıllık Eşe, En Güzel Hediye

Bursa Karacabeyli Esma Yonak, 40 yıllık eşi Yüksel Konak'a böbreğini bağışlayarak, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde en güzel, en anlamlı hediyeyi verdi.

Bursa Karacabeyli Esma Yonak, 40 yıllık eşi Yüksel Konak'a böbreğini bağışlayarak, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde en güzel, en anlamlı hediyeyi verdi. Böbrek hastası eşinin diyalize girmesine gönlü razı olmayan Esma Yonak, eşine verdiği böbreğiyle, "iyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta" diye edilen evlilik yeminine 40 yıldır sadakatle bağlı kaldığını da gösterdi.

Bursa Karacabey'de çiftçilikle uğraşan ve yaklaşık 2,5 yıl önce kronik böbrek yetmezliği hastası olduğunu öğrenen 58 yaşındaki Yüksel Yonak’a eşi Esma Yonak’tan alınan böbrek, Acıbadem Bursa Hastanesi’nde Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından nakledildi. Başarıyla gerçekleştirilen operasyonun ardından 14 Şubat Sevgililer Günü’nde hayatının en değerli hediyelerinden birini alan Yüksel Konak ve esi Esma Yonak, hikayelerini ve duygularını paylaştı.

“EŞİM ÇOK ISRAR ETTİ, 2,5 YIL DİRENDİM”

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 2,5 yıldır diyalize girdiğini belirten Yüksel Yonak, yaşadıklarını şöyle anlattı: “İlk rahatsızlandığımda kusma, halsizlik gibi şikayetlerim vardı. Devlet hastanesine başvurdum ve tam 15 gün hastanede yattım. Doktorlar böbreklerimin tükendiğini ve diyaliz ile yaşayacağımı söyledi. Hastalığımı öğrendiğim anda eşim böbreğini vermek istedi. ‘Diyalize girmektense nakil olup kurtulursun’ dedi. Fakat ben nakil olmak istemedim. Ona da bir şey olur diye korktum. 2,5 yıl boyunca diyalize girdim. Kadavra listesine yazılamadım. Çünkü eşim ben böbreğimi vereceğim, başka insanlar kadavra listesine yazılsın, dediğinden dolayı yazılmadım. İlk hastalığı öğrendiğimde, testler yapıldı. Eşimle dokularımız kanlarımız her şeyimiz uydu. Doktorlar şaşırdı. Akraba evliliği yapıp yapmadığımızı sordular. Bütün her şeyin uygun olması benim için büyük bir şanstı. Aileden başka organ bağışlayacak kimse de çıkmadı. Eşim ilk önce bana böbreğini verme konusunda ısrar etti. Fakat ben hep erteledim. Hep ileriye attım. Bir yıldan beri nakil ameliyatı olmayı ertelemiştim. Bu güne kısmetmiş. 6 Aralıkta nakil oldum. Şimdi Allaha şükür çok iyiyim. Herkes organ bağışlasın. O kadar çok organ bekleyen insan var ki.”

“40 YILLIK CAN YOLDAŞIMA BÖBREĞİM FEDA OLSUN”

Eşinin böbrek naklinin gündeme gelmesiyle birlikte bir an bile tereddüt etmeden iki böbreğinden birini onun için vermeye hazır olduğunu anlatan Esma Yonak, şunları söyledi:
“Eşimin hastalığını ilk öğrendiğinde devlet hastanesinde yatarken kararımı verdim. Söz verdim. Her seferinde böbreğimi vermek istedim. Fakat eşim hiç kabul etmedi. Bana da bir zarar gelir diye korktu ve kabul etmedi. Karar verirken de hiçbir korku duymadım. Hiç vazgeçmedim. Nakile giderken bile hiç düşünmedim. Bir an önce kurtulsun istedim diyalizden. Diyalize gidiyor, geliyor, hep hasta. Tek başıma karar verdim. Kimseye de danışmadım. Onu öyle görmek istemedim. Bundan sonraki geçecek ömrümüzü de beraber geçirelim istedim. Bu zamana kadar hep beraber her şeyi geçirdik. İyi günlerimiz oldu. İnşallah bundan sonra da iyi günlerimiz olur. Ben onunla bir hayatı paylaştım. Şimdi de böbreğimi paylaşıyorum. Çok şükür her ikimiz de çok kısa sürede sağlığımıza kavuştuk. Hocamız Prof. Dr. Bülent Oktay’a çok teşekkür ederim. Gece eşim rahatsızlandığında bile hastaneye geldi. Hem hastane olsun hem de hocalar olsun bizlere hep iyi davrandılar. Allah herkesten razı olsun.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.