"Sevgide Anneler Başöğretmendir"

"Sevgide Anneler Başöğretmendir"

Eğitimci–yazar Vehbi Vakkasoğlu, boşanma davalarının arttığı günümüzde ailenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Eğitimci–yazar Vehbi Vakkasoğlu, boşanma davalarının arttığı günümüzde ailenin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. "Sevgi konusunda hanımların önceliği ve üstünlüğü var. Öyleyse birazda sorumlulukları var. Sevgide ilk adımı tabiî ki hanımlar atmalı." diyen Vakkasoğlu, "Evlenecek çocuklarımızın gönlünü sevgi ve şefkat dolu yürek haline kim getirecek? Anne başöğretmen olarak. Baba da destek verecek tabi. Bu tür toplantılardan sonra soru kısmında hanımlardan şu gelir; Benim bir adam var, 3 senedir beni anlamıyor. Seni anlamayan adam olur mu? Taş mı adam, kaya parçası mı? Taşın kayanın bile kendine göre bir sevgisi vardır. Derim ki sen marifetini kullan. Adamın gönlündeki sevgiyi bir kıpırdat bakalım." ifadesini kullandı.

    Tüm Çalışanlar Derneği’nin (TÜMÇADER) davetlisi olarak Kırıkkale’ye gelen Vehbi Vakkasoğlu, Gök Düğün Salonu’nda 'Aile Sevgi İletişimi’ konulu bir konferans verdi. Vakkasoğlu, konferansın ardından okurları için kitaplarını imzaladı. Kırıkkalelilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta konuşan Vakkasoğlu, aile de uygun yerde, uygun zamanda ve uygun üslupla iletişimin önemine vurgu yaptı.

    Sevgi iletişimini kurmak için 3 önemli unsura dikkat çeken Vakkasoğlu, "Uygun yerde, uygun zamanda, uygun üslupla iletişim kurmalı, sevgi için bu 3 şartı uygulamak gerekir. Aynı kelimeyi söylersin yersiz ve zamansız ters tepki olur. Aynı kelimeyi söylersin yerinde ve zamanında bir gönül açılımı olur." şeklinde konuştu.

    Ailede sevginin önemine dikkat çeken Vehbi Vakkasoğlu, "Sevgi konusunda ilk adımı tabiî ki hanımlar atmalı. Sevgi kurumunun ilk baş öğreticisi bayanlardır." dedi. Sevginin başöğretmeninin şefkat kahramanı hanımefendiler olduğunu söyleyen Vakkasoğlu, şöyle devam etti: "Burada beyler ilk adımı atsın derseniz, boşuna beklemiş olursunuz, biz kendimizi biliyoruz. Allah (CC), bizi öyle yaratmamış. Peygamberimiz (sav) sahabelere bir gün buyuruyor ki; 'Erkek çocuklarını seviniz'. Şaşırıyor sahabeyi kiram; 'Ya Resulallah, kızlarımızı sevmeyelim mi? Siz hiç ayırmazdınız, neden oğullarınızı sevin buyurdunuz ki? Cevabı muhteşemdir. Buyuruyor ki; 'Kızlarınızı sevmek için hususi bir çabaya gerek yoktur. Onlar Cenab-ı Allah'ın Cemil ve Rahim sıfatını taşırlar. Onlar zaten kendilerini sevdirirler. Ama erkek çocuklar öyle değildir. İçlerinden isterler fakat dışlarından belli etmezler. Siz onlara açacaksınız kolunuzu, gönlünüzü."

    Sevginin aile bağlarında birinci öncelik taşıdığını belirten TÜMÇADER Başkanı Cengiz Acar ise aile bağlarında her 2 cinsin birlikte hoşgörülü olması gerektiğini ifade etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.