Sert üslup halkı geriyor

Sert üslup halkı geriyor

Siyasi parti başkanlarının seçmenden oy almak için sert üslup kullandıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Aydın, parti başkanları arasındaki sert üslubun halkı gerdiğini söyledi

12 Haziran Genel Seçimleri yaklaşırken siyasi parti başkanları halktan oy almak için üsluplarını sertleştirmeye başladı. Parti başkanları seçmenin ilgisini çekmek için toplumsal argümanları sert üslupla kullanıyor. Parti başkanlarının sert üslupları karşısında toplum ise olumsuz etkileniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki polemik toplumun gerilmesine neden oluyor. Konu hakkında bilgi veren Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, seçim öncesi siyasi parti başkanlarının kendi aralarındaki sert üslubun yıllardır devam ettiğini söyledi. Parti başkanlarının seçmenden oy almak için böyle manevralara girdiklerini belirten Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Parti başkanlarının bu sert üsluplarıyla oy almaları artık zor. 20 yıl önce olsa bu sert söylemler oya yansıyordu ancak artık seçmenin büyük çoğunluğu partilerin icraatına bakıyor. Toplumun az bir kesimi bu sert söylemi bekliyor. Siyasi parti başkanları da oy almak için bunu kullanmaya çalışıyor. Öteden beri gelen bu sert üslup kullanımı günümüzde de devam ediyor. Parti başkanları arasındaki bu sert üslup maalesef halka olumsuz yansıyor. Parti mensubu kişiler parti başkanlarının sert üslubundan etkilenerek kendi aralarında da tartışmaya giriyorlar” dedi.

 

‘TOPLUM OLARAK TARTIŞMAYI BİLMİYORUZ’

 

Türkiye siyasetinde ve halk arasında tartışma kültürünün zayıf olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Aydın, “Siyasette edebi, yumuşak ve yapıcı tartışmaların olması gerekir. Parti başkanları elbette tartışır ama bu tartışma vizyon ve icraat üzerine olmalıdır. Benim gözlemlediğim kadarıyla halkın büyük çoğunluğu siyasi pati başkanları arasındaki sert üslubu doğru bulmuyor. Polemik oluşturmak benim tahminim partilere oy kazandırmayacaktır. Olan halka oluyor. Siyasideki bu gergin ortam insanlara olumsuz yansıyor. Toplumun huzuru için parti başkanlarının buna meyil vermemesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

‘PARTİ BAŞKANLARI OY TOPLAMAK İÇİN SERT ÜSLUP KULLANIYORLAR’

 

Parti başkanlarının sert üslup kullanmalarının Türk Milleti’nin hoşuna gittiğini aktaran Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Sosyolog Doç. Dr. Bünyamin Ayhan ise, “Türk halkı olarak gergin bir milletiz. Bu gerginliğimiz doğal olarak siyasi partilerin başkanlarına yansıyor. Toplumda böyle bir gergin ortam olduğu için siyasette de bu gerginliği görmemiz doğal. Ancak her şeye rağmen bu gerginlik zedeleyici olmaması gerekir” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Bünyamin Ayhan da, siyasetteki bu gerginliğin sebebinin oy amaçlı olduğunu dile getiren, sözlerini şöyle tamamladı: “Parti başkanlarındaki bu sert söylem seçime kadar devam edecektir. Ülkemizde siyasi anlamda her zaman bu gergin ve sert üslup ortamı olmuştur. Burada belden aşağı konuşmalardan uzak durulması gerekir. Bu sert üslup ve konuşmalar belden aşağıya giderse kötü sonuçlar doğurur. Siyasi başkanları toplumu tanıdığı için insanlardan nasıl oy alacaklarını biliyorlar. Bizim halkımız kravat seçtiği gibi oy vereceği partiyi seçmiyor. İnsanlar oy verirken geleceği düşünerek oy vermez. Seçmen parti başkanlarına bakar, hangisi kendi söylemine uygun konuşuyor ona göre oy verir. Bunu bilen siyasi başkanları da buna göre davranarak konuşmalarını şekillendiriyor. Bu sert üslup toplumda bir kavga veya kargaşaya götürmeyecektir.”  

 

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.