Semazenler dünyanın dört bir yanını gezecek

Semazenler dünyanın dört bir yanını gezecek

Türkiye'deki ilk ve tek resmi sema grubunu bünyesinde bulunduran Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun, bu yıl dünyanın dört bir yanında 200'e yakın sema programı icra edeceği bildirildi.

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Faruk Belviranlı yaptığı açıklamada, 1991 yılında faaliyete geçen topluluğun amacının tasavvuf müziği ve semayı geleneğe ve aslına uygun şekilde tanıtmak, en üst düzeyde icra etmek olduğunu söyledi.
Bu çerçevede 50 kişilik bir sanatçı grubuyla faaliyetlere devam ettiklerini ifade eden Belviranlı, ''Mevlana Yılı ilan edilmesi dolayısıyla 2007'de başlayan yoğun tempo, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında da artarak devam etti'' dedi.
Belviranlı, geçen yıl yurtiçi ve yurtdışında birçok turneye çıktıklarını, icra ettikleri semanın buralarda yoğun ilgi gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:
''2010 yılında Fransa, Belçika, İtalya, Avustralya, Yunanistan, Tunus, Çin, Ürdün, İtalya ve Almanya'da sema ve Türk tasavvuf müziği programları icra ettik. Yurt içinde de Ankara, Adana, Karaman ve Adıyaman'ın dışında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 12 ile gittik. Doğu programı bizim için çok önemliydi. Oradaki halkı tasavvuf müziği ve sema ile buluşturmak, buradaki güzelliği, geleneğimizi orada da yaşatmak istedik. Bu gayeye de ulaştığımıza inanıyorum. Gerek yurtiçi gerek yurtdışında gittiğimiz programlarda yoğun bir izleyici kitlesiyle buluştuk.''
2011 YILINDA 200'E YAKIN SEMA PROGRAMI İCRA EDİLECEK
2010 yılında yaptıkları programlarda yurtiçi ve yurtdışında toplam 150 program icra ettiklerini anlatan Belviranlı, 2011 yılında da dünyanın dört bir yanında 200'e yakın sema programı icra etmeyi planladıklarını bildirdi.
Belviranlı, Mevlana'nın yurt dışında Türkiye'den daha fazla tanındığını ve daha fazla ilgi gördüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:
''Yurt dışındaki programlarımız büyük ilgi görüyor. O'nun eserleri yurt dışında, Türkiye'den çok daha fazla okunuyor. Çin'de gittiğimiz bir turnede, salonda tek boş koltuk kalmamıştı. 3 programda 7 bin 500 kişi sema izledi. Bunda Mevlana'nın hoşgörü, sevgi ve kardeşlik mesajlarını öğretilerinde sıkça dile getirmesinin büyük önemi var. 2011 yılında Almanya, İtalya, Cezayir, ABD, İsviçre, Tunus ve Hindistan'da sema programları icra edeceğiz. Program dışında bir çok ülkede de sema ayini gerçekleştireceğiz.''
SEMA BU YIL İLK DEFA MARMARA VE EGE BÖLGELERİNDE İCRA EDİLECEK
Öte yandan semayı Marmara ve Ege'de halkla buluşturmak için bir proje hazırladıklarını ifade eden Belviranlı, Bakanlığa sundukları projenin memnuniyetle karşılandığını bildirdi.
Belviranlı, 2010 yılında yaptıkları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan programların yoğun ilgi gördüğünü vurgulayarak, ''Bu defa aynısını ilk defa gideceğimiz Marmara ve Ege bölgesi için düşündük. O bölgelerde program eksikliklerimizi hissettik. Davet edilmedik belki ama 'kendimizi tanıtmak görevimiz' diye düşündüm. Bu yıl Mayıs-Haziran ayları içinde Marmara ve Ege'yi kapsayan program olacak'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.