Selçuk’ta ‘elektronik belge’ ve ‘e-imza’ dönemi

Selçuk’ta ‘elektronik belge’ ve ‘e-imza’ dönemi

SÜ'de bürokratik işlemleri azaltıp, hızlandırmak, üniversite bünyesindeki arşiv sistemini güçlendirmek ve kağıt israfının önüne geçmek amacıyla Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve e-imza uygulamasına geçildi.

Selçuk Üniversitesinde bürokratik işlemleri azaltıp, hızlandırmak, üniversite bünyesindeki arşiv sistemini güçlendirmek ve kağıt israfının önüne geçmek amacıyla yaklaşık 6 ay süren hazırlık çalışmasından sonra Elektronik Belge Yönetim Sistemi ve e-imza uygulamasına geçildi.

Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, yaptığı açıklamada, Selçuk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından son aylarda bilişim altyapısına yönelik gerçekleştirilen çalışmaların sonuçlandığını söyledi.

Üniversitedeki birimler arasında daha hızlı iletişim sağlamak ve bürokratik işlemlerde geçen zamanı en aza indirmek için bilişim altyapısında bazı yenilikler yaptıklarını ifade eden Gökbel, şunları kaydetti:

"Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ve e-imza uygulaması bunlar arasındadır. Zaman kaybını en aza indiren bu sistemler sayesinde üniversite bünyesinde yapılan işlemler daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirilecek. Bu sayede kağıt israfının da önemli ölçüde önleneceğini düşünüyorum" dedi,.

Son dönemlerde bilişim altyapısına yapılan diğer yatırımlara ilişkin de bilgi veren Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, şunları kaydetti:

"Üniversitemiz ULAKBİM Erişim Hızı 1 Gbit/sn’ye çıkarıldı. 1.5 Gbit/sn’ye çıkarılması için çalışmalarımız sürüyor. Üniversite bünyesindeki birimlerin ilgili kişilere kısa mesaj göndermesini sağlamak amacıyla kurulan sms otomasyonu çok daha aktif kullanılmaya başlandı. Akademik kadro ilan takip otomasyonu ve bordro otomasyonu geliştirildi. Enstitülerdeki akademisyen, personel ve öğrencilerle ilgili tüm işlemlerin bilgisayar ve internet üzerinden yürütülmesi amacıyla hazırlanan program tamamlanma aşamasına geldi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.