Selçuklu Belediyesi araç filosunu güçlendirdi

Selçuklu Belediyesi araç filosunu güçlendirdi

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, araç filosuna yeni bir araç kazandırdı.

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, araç filosuna yeni bir araç kazandırdı. 2009 yılında pilot bölgelerde başlayan ve tüm Selçuklu’ya yayılan yer altı çöp konteynerlerini temizleme ve dezenfekte için üretilen aracın, Türkiye’de ilk kez Selçuklu Belediyesi tarafından kullanılacağı belirtildi.

Selçuklu Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğüne bağlı ekipler “Daha Modern ve Temiz Bir Selçuklu” sloganıyla temizlik faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor. 2009 yılında pilot bölgelerde başlayan ve tüm Selçuklu’ya yayılan, yer altı çöp konteynerlerinin sayısı 3 bin 170’e ulaştı. Daha önce ilçe genelindeki çöpler 57 araçla toplanırken yeraltı çöp konteyneri sistemine geçilmesiyle birlikte nüfusun 77 bin kişi, çöp miktarının 40 bin 552 ton artmasına rağmen çöpler 46 araçla toplanıyor. Bu sayede günlük 11 araç ve 24 personel tasarrufu sağlayan Selçuklu Belediyesi, yıllık 1 milyon 100 bin TL tasarruf ediyor. Aynı zamanda koku ve çevre kirliliğinin de önüne geçilen sistemle, şehir estetiğine de önemli bir katkı sağlandı.

Sunduğu temizlik hizmetleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı”na layık görülen Selçuklu Belediyesi, araç filosuna eklediği yer altı çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı ile temizlik hizmetlerine yeni bir boyut ekledi. Yer altı çöp konteynerlerini kasasında bulunan yıkama haznesine alarak yıkayan ve dezenfekte eden araç, konteynerleri mikroplardan arındırıyor. Konteynerleri 2 dakika gibi bir sürede yıkayıp dezenfekte eden araç, yıkama sırasında kullandığı pis suyu kendi içerisinde barındırarak dışarı vermiyor. Türkiye’de ilk kez Selçuklu Belediyesi tarafından kullanılan yer altı çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı, 2 ton su kapasitesine sahip bulunuyor. Peroksimed 50 etken maddesiyle temizliğin yapıldığı bu araçta, 2 ton su ile 100 adet yeraltı çöp konteyneri yıkanabiliyor.

Yer altı çöp konteynerlerinin yıkama ve dezenfekte işlemleri ilk olarak, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi içerisinde bulunan konteynerlerde başladı. Bu arada, Selçuklu’ da bulunan tüm yer altı çöp konteynerleri belli periyotlarda yıkanıp dezenfekte edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.