Selçuk Üniversitesiihmal mi ediliyor?

Selçuk Üniversitesiihmal mi ediliyor?

DPTnin 2009 yılı için üniversitelere tahsis ettiği 1,1 milyar TL'lik eğitim yatırım ödeneğinden 80 bine yakın öğrencisiyle Türkiyenin en büyük üniversite olan Selçuk Üniversitesi ancak 17 milyon 900 bin TL alabildi.

DPT verilerinden yapılan derlemeye göre, Dicle Üniversitesine 21,9 milyon TL, Harran Üniversitesine 18,6 milyon TL, Kars Kafkas Üniversitesine 16,5 milyon TL, Gaziantep Üniversitesi 14,9 milyon TL, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine 14,8 milyon TL, Adıyaman Üniversitesine 13 milyon TL ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine 11 milyon TL ödenek ayrıldı. Selçuk Üniversitesi 17 milyon 900 bin TL, Aksaray Üniversitesi 13 milyon TL, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ise 8 milyon 500 bin TL’de kaldı.

Yeni açılan 9 üniversiteden bölgede yer alan Ardahan, Bayburt, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Tunceli üniversitelerine 5,5'er milyon TL, Gümüşhane Üniversitesine de 8 milyon TL eğitim yatırımı için kaynak tahsis edildi. Bartın ve Yalova üniversitelerine de 5'er milyon lira ayrıldı. DPT'nin üniversitelere, hastaneleri hariç, eğitim yatırımı için tahsis ettiği tutar, toplam 1,1 milyar TL'yi buluyor. Bu tutar içinde en fazla pay, 22,5 milyon TL ile Anadolu Üniversitesine ait. Türkiye'nin önde gelen üniversitelerden Boğaziçi Üniversitesi 12,5 milyon TL, ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe 15'er milyon TL, Mimar Sinan Üniversitesi 17 milyon TL, Yıldız Teknik Üniversitesi 18 milyon TL, Marmara, Ankara ve Gazi üniversiteleri 14 milyon TL, İstanbul Üniversitesi 10 milyon TL eğitim yatırımı ödeneği alacak.

DPT'nin eğitim yatırımı ödeneği, üniversitelerin altyapı durumu, öğrenci sayısı, öğrenci-bina kullanım oranı gibi kriterler esas alınarak, üniversitelerin teklifi üzerine belirleniyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.