Selçuk Üniversitesi ABD'den bir kolejle işbirliği yaptı

Selçuk Üniversitesi ABD'den bir kolejle işbirliği yaptı

Selçuk Üniversitesi ABD'den bir kolejle işbirliği yaptı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Amerika'dan Delaware Technical ve Community College “Ön Lisans Eğitimi” için çift diploma ortaklık anlaşması kapsamında Kolejin Yönetim Kurulu Mütevelli Heyeti Üyeleri ve Öğretim Üyelerinden oluşan 11 kişilik heyet, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan'ı makamında ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren SÜ Rektörü Prof. Dr. Okudan, “Üniversitemiz Türkiye'nin referans üniversitelerinden biri haline geldi. Dünyanın her tarafından ziyaretçilerimiz var. Özellikle yurtdışından pek çok üniversite bizimle ortak çalışmalar yapmak istiyor. Üniversitemiz markalaştıkça yurtdışındaki üniversitelerin de bize ilgisi artmaktadır” dedi. SÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun Türkiye'ye ara eleman yetiştirme konusunda önemli rol oynadığını belirten Rektör Okudan, bu anlaşma çerçevesinde öğrencilerin kendilerini çok daha iyi yetiştireceğine dikkat çekti.
ÖĞRENCİLER DÜNYA ÇAPINDA BİR DİPLOMAYA SAHİP OLACAK
SÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Süleyman Yaldız, işbirliği çerçevesinde 2011-12 yılından itibaren programa başlayacaklarını belirtti. Anlaşma kapsamında “Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat Teknolojisi” alanında verilecek ortak eğitimi başarı ile tamamlayan öğrencilerin Ön Lisans Diploması almaya hak kazanacaklarını söyleyen Prof. Dr. Yaldız, “Anlaşmaya Makine Programı ile başlayacağız. Programımız 3 yıl sürecek. Öğrencilerimize, YADAM'da bir yıl İngilizce dil hazırlık eğitimi vereceğiz. Bu bir yılın sonunda öğrencilerimiz, okulumuzda 1 yıl alanında mesleki dersleri alacak. Son olarak programa ait mesleki dersleri almak üzere öğrencilerimizi 1 yıllığına Amerika'ya göndereceğiz. Öğrencilerimiz Dünya çapında bir diplomaya sahip olacaklar” dedi.
Bu projenin YÖK ve Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın teşvikiyle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Yaldız, “Konuklarımız atölye ve laboratuarlarımızı gezdikten sonra kendi öğrencilerinin de üniversitemizde eğitim görebileceklerini ifade ettiler. Bu durum bizi çok mutlu etti” diye konuştu.
"ÇOK GELİŞMİŞ BİR ÜNİVERSİTE İLE KARŞILAŞTIK"
Kolejin Ulusal Eğitim Program Başkanı Taryn Gassner, üniversitedeki fakülte ve meslek yüksekokullarını gezdiklerini ve çok beğendiklerini belirterek, “Kolejimizle kıyaslandığında program ve öğrenci sayısı bakımından çok büyük bir üniversite ile karşılaştık. Aynı üniversite içerisinde çok sayıda fakülte var. Biz de bu şekilde değil. Daha az program ve bölümlerimiz var. Bu kadar çok fakülteye ve bu kadar çok sayıda öğrenciye rağmen Selçuk Üniversitesi'nin geldiği düzey bizi şaşırttı” dedi.
Kolejin Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Louis Owens, “Selçuk Üniversitesi'nde çok fakülte gördük. Çok gelişmiş bir üniversite ile karşılaştık. Çok etkilendik. YÖK'ün Selçuk Üniversitesi'nin çok gelişmişliğine bakarak bu proje için burayı tercih ettiğini biliyoruz. Bu proje kapsamında eğitim alan öğrenciler, hem dil öğrenmiş olacak hem de her iki üniversiteden diploma alacaklar” diye konuştu.
Ziyaretin ardından Rektör Prof. Dr. Okudan, heyete çini tabak hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.