Şeker'den çiftçiye motorin desteği

Şeker'den çiftçiye motorin desteği

Geçtiğimiz hafta 25,2 milyonluk nakit avans dağıtan Konya Şeker, şimdide 20,7 milyonluk mazot dağıtımına başlayarak, çiftçilere hasat öncesi destek verdi.

Konya Şeker, ülke ve bölge tarımının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bir yandan yatırım yapıyor, diğer yandan ürettiriyor, öte yandan da üreticilerin yaşam standartlarının yükselmesi için avans desteğini sürdürüyor. Bundan 10 gün önce 25.2 milyon liralık nakdi avans desteği veren Konya Şeker, bugünden itibaren de 20.7 milyon lira değerinde 5 milyon 800 bin ton motorini üreticilere dağıtıyor. Bugün dağıtılan motorin desteğiyle birlikte üreticilere yeni kampanya döneminde toplam 101.6 milyon liralık avans şimdiden ödenmiş olacak. Üreticilere motorin desteği verilmesiyle ilgili açıklamada bulunan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanabilmesinin ilk koşulu üreticinin desteklenmesidir” derken, Konya Şeker’in bunu değişmez bir öncelik kabul ettiğini söyledi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Üreticilere sağlanan ayni ve nakdi avans destekleriyle üreticilerin tefecilerin elinden kurtarıldığını, verilen avanslarla da tarlada işlerin en yoğun olduğu, çapanın devam ettiği bu dönemde ve harman öncesi üreticilerin rahat bir nefes almalarını sağladıklarını belirterek, “Ülke ekonomisinin istikrarının teminatlarından biri tarım sektörüdür. Tarım sektörünün ülkemiz ekonomisine daha çok katkı vererek refah üretmesi, sektörün kalkınması ve tarımsal sanayinin gelişmesi ise tarımsal üretimin sürmesine bağlıdır. Konya Şeker olarak gerek tarımsal sanayide gerekse tarımın her alanında faaliyet gösterirken, tarımsal üretimin sürekliliğini sağlamak için üreticilerimizi de desteksiz bırakmıyoruz. Yaptığımız her destek üretimin artmasına yöneliktir. Biz hem üretim yapıyoruz, hem ürettiriyoruz, hem devletimize karşı yükümlülüklerimizi yerine getiriyor, hem de ürettiğimiz katma değer ile ülke ekonomisine de katkı veriyoruz” dedi.
Gelişmiş ülkelerde tarımın desteklendiğini ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;“Bugün dağıtımına başladığımız motorin desteği bizim çiftçi odaklı bir şirket olmamızın neticesidir. Tarım sektöründe birinci öncelik girdileri olabildiğince ucuz temin etmek, girdiyi sağlama almaktır. Konya Şeker’in ayni avans çerçevesinde üreticisine dağıttığı motorinde bu amaç için dağıtılıyor. Çiftçimiz tarlada işlerini yapmak için motorini, motorinin parasını nereden bulacağım derdinden kurtuluyor. Aldığı motorine gelecek aylarda gelecek zamlardan da bizim üreticimiz etkilenmeyecek. Onları ne piyasaya ne de tefecilere ezdirmemekte kararlıyız. Motorin parası için onların kimsenin önünde boyun bükmesine biz müsaade etmedik, etmeyiz. Tarım sektöründe gelişmiş ekonomilerle rekabet etmek istiyorsak bunun ön koşulu üreticinin ve üretimin desteklenmesidir. Biz Konya Şeker olarak bugüne kadar üreticilerimizi sahipsiz bırakmadık ve sürekli olarak onlara her türlü desteği ve katkıyı verdik. Bizim desteğimiz tohum tarlaya atılmadan başlıyor ve hasattan sonra da devam ediyor. Biz üreticiyi desteklemenin, üretime sahip çıkmak anlamına geldiğini idrak etmiş bir şirketiz. Bunun neticesinde de Konya Şeker hinterlandında bir yandan tarımsal üretim çeşidi ve hacmi sürekli artarken, öte yandan da yapılan yatırımlarla tarımsal sanayinin gelişmesine katkı veriyor, doğrudan ve dolaylı istihdamı istikrarlı bir şekilde arttırıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum