Şeker'den bayram avansı

Şeker'den bayram avansı

Konya Şeker, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un göreve başlamasıyla birlikte başlattığı geleneksel bayram avansı uygulamasını bu bayram da ihmal etmedi. Çiftçi bayram avansı ile çifte bayram yaşadı

Üreticilerin ürettiği şeker pancarı bedelinin yarısından fazlasını pancarı teslim almadan önce motorin, şeker, gübre, ilaç, tohum ve nakdi avans adı altında üreticilere olan desteğini sürdüren Konya Şeker, dini bayramlar öncesi verdiği bayram avansıyla da çiftçinün yüzünü güldürüyor. Salı günü üreticilerin hesabına yatan 4.6 milyon liralık bayram desteği, bayram alışverişi yapmak isteyen veya çocuklarına bayram sevinci yaşatmak isteyen üreticilerin elini rahatlatırken, bayram alışverişlerini canlandıracak esnaf için de can suyu oldu. Üreticilerle yapılan pancar ekimi sözleşmelerinde yer almamasına rağmen her yıl, her dini bayramda üreticilere bayram avansı verilmesi geleneğini şeker sektörü tarihinde ilk kez Konya Şeker’de başlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu bayramda da üreticinin bayram harçlığı beklentisini boşa çıkarmadı ve yüzleri güldürdü.

Her bayram öncesi hükümetlerin kamuda çalışan devlet memurları, işçiler ve emeklilere maaşlarının erken ödenmesi için genelge yayınladıklarını hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Hükümetlerin yaptığı doğru bir uygulamadır. İnsanlarımız her yokluğa katlanabilir ve her sıkıntıya dayanabilirler. Ama, bir çocuğun bayram öncesinde yüzüne yansıyan çaresizliğine hiçbir ana ve baba dayanamaz. Çocuklarının bayramlık beklentilerine cevap veremeyen babanın yaşadığı sıkıntı hiçbir şeyle izah edilemez. Üreticinin her ay düzenli bir gelirinin olmadığını bir çiftçi çocuğu olarak ben bilirim. Üreticilerimizin cebinde onlarca kredi kartı yoktur, her ay düzenli bir maaşı da yoktur. Yani işin özü bayram alışverişi üreticilerin geleneksel kredisi olan harmana ya da pancar parasına ertelenemez.

Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim üreticimiz de memur, işçi, işadamı kısaca herkes kadar, bayram alışverişini yapmayı, paraya sıkışmadan yapmayı hak ediyor. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar” dedi. Bayramların barış, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma günleri olduğunu ve yardımlaşmanın bayramların anlamıyla bütünleştiğini ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Üreticilerimizin gönül rahatlığı ve huzur içinde bayramı geçirmeleri bizim en büyük arzumuzdur. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Konya Şeker’in bizzat varlık sebebi üretici refahı ve mutluluğudur. O nedenle biz destek vermekle asli vazifemizi yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan kıymetlidir. Bu desteğin de hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, mutluluk katmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuk, Kurban Bayramı öncesi dağıtımı yapılan 4.6 milyon Liralık bayram desteğiyle birlikte bu kampanya döneminde üreticilere ayni ve nakdi olarak toplamda 180.3 milyon liralık ekonomik destek verildiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.